„Jak trudno przewidzieć przeszłośc”
„Z klęski Polski w 1939 roku skorzystała geograficznie radziecka Ukraina, choć jednocześnie na kilkadziesiąt lat straciła szansę na niepodległość. Detonatorem rewolucyjnych przemian w bloku wschodnim była Polska, ale bez gorbaczowskiej pierestrojki historia potoczyłaby się inaczej. Dziś Unia Europejska powiązana Sojuszem Atlantyckim z Ameryką staje się istotnym podmiotem globalnym, Ukraina jest suwerenna, a Rosja przynajmniej formalnie cofnęła się do granic XVIII wieku. Jakie wnioski na przyszłość wynikają z lat 1939-1989-2009?” – pisze w omówieniu dyskusji Adam Krzemiński.
Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Warszawski, Instytut Goethego w Warszawie, Gazeta Wyborcza i Fundacja Współpracy Polsko- Niemieckiej.
Jak informuje Uniwersytet Warszawski, w inauguracyjnej debacie udział wezmą: Jurij Afanasjew – wieloletni rektor Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie, były dysydent; Wolfgang Eichwede – profesor historii i nauk politycznych Uniwersytetu w Bremie, założyciel i dyrektor Centrum Badań nad Europą Wschodnią w latach 1982-2008; Jarosław Hrycak – dyrektor Instytutu Badań Historycznych na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki; Adam Michnik – działacz antykomunistycznej opozycji w PRL, twórca i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.
W drugim spotkaniu pt.: „Mój 1989, Nasz 2009” wezmą udział pisarze: Paweł Huelle, Ingo Schulze z Niemiec i Mircea Dinescu z Rumunii. Odbędzie się ono w czwartek, 28 maja br. w redakcji Gazety Wyborczej przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie.
Spotkania mają charakter dyskusji z tłumaczeniem symultanicznym i będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
Najbliższa dyskusja pt.: „Jaka przyszłość dla Europy Środkowo- Wschodniej wyłania się z lat 1939-1989-2009?” odbędzie się w środę 15 kwietnia o godz. 18.00 w Auli im. Adama Mickiewicza, Auditorium Maximum, Krakowskie Przedmieście 26/28.
źródło: PAP – Nauka w Polsce