UCZELNIE SLASKIE kolor

Powstał związek Uczelni Śląskich

Dzięki funkcjonowaniu związku uczelnie będą mogły m.in. poprzez konsorcja i wspólne przedsięwzięcia optymalizować wykorzystanie zasobów i łatwiej pozyskiwać środki – ocenił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Jak poinformował PAP w środę rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś, celem zatwierdzonego właśnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego związku jest przede wszystkim ściślejsza współpraca w wielu obszarach, by jeszcze lepiej móc wykorzystywać zasoby wszystkich uczelni, które go tworzą. Związek zyska dodatkowe szanse na rozwój, uczelnie będą mogły wspólnie prowadzić działalność gospodarczą w formie osobnej jednostki organizacyjnej. Oznacza to, że związek Uczelni Śląskich będzie mógł prowadzić samodzielnie badania naukowe oraz prace rozwojowe w różnych dziedzinach, a także rozpocząć własną działalność wydawniczą. Funkcję przewodniczącego związku przez rok pełnić będzie rektor każdej z uczelni w ustalonej, cyklicznej kolejności. Pierwszym jest rektor Politechniki Śląskiej. Siedzibą związku są Katowice, a jego angielska nazwa to „Silesian Universities”.

Czym będzie się zajmować Związek Uczelni Śląskich?

  • wspieranie komercjalizacji wyników badań,
  • tworzenie wspólnych centrów badawczych i laboratoriów,
  • wspólne prowadzenie kursów i szkoleń,
  • monitorowanie karier zawodowych absolwentów uczelni i śledzenia potrzeb rynku pracy w celu odpowiedniego dostosowania kierunków studiów i programów kształcenia,
  • reprezentowanie wspólnych interesów,
  • działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Funkcję przewodniczącego związku przez rok pełnić będzie rektor każdej z uczelni w ustalonej, cyklicznej kolejności. Pierwszym jest rektor Politechniki Śląskiej.

Źródło: PAP

Sprawdź informacje o Politechnice Śląskiej. 

Jak studiuje się na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsko-Białej? 

Podobne wpisy