phoca_thumb_s_pwr_logo

Politechnika Wrocławska niezmiennie pnie się w górę

Według rankingu Webometrics po raz drugi z rzędu uczelnia ta znalazła się w pięćsetce najlepszych uczelni świata. Politechnika Wrocławska uplasowała się na 430. miejscu (180. w Europie, 9. w Europie Środkowo-Wschodniej i 2. w Polsce). W stosunku do ubiegłego roku awansowała o 41 pozycji, mimo że badanie objęło ponad 12 tys. uczelni z całego świata w porównaniu z 8 tys. szkół wyższych w ubiegłym roku.

Tylko dwie polskie uczelnie znalazły się w pierwszej pięćsetce, poza Politechniką Wrocławską jest to Uniwersytet Jagielloński (miejsce 371). Zgodnie z zasadami tworzenia rankingów – pierwsza pięćsetka jest np. podstawą do wyliczenia siły akademickiej (naukowej) kraju. Polska w tym zestawieniu zajmuje 39. miejsce. Mimo awansu PWr. i Jagiellonki, dwie inne nasze uczelnie wypadły z tego grona, stąd nie udało się poprawić ogólnej pozycji.

Webometrics Ranking of World’s Universities przygotowywany jest przez największą hiszpańską organizację przeprowadzającą badania – Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC). Jest całkowicie niezależny od danych dostarczanych przez uczelnie, badanie parametrów i kryteriów ma charakter zewnętrzny.
Kiedy po raz pierwszy trzy lata temu Politechnika Wrocławska trafiła do rankingu, została sklasyfikowana na miejscu 538. wśród trzy razy mniejszej liczby uczelni – zestawienie obejmowało bowiem 4 tysiące szkół wyższych.

Podobne wpisy