„Zawody są rozgrywane w Europie – w Anglii, w Niemczech lub we Włoszech. Polegają na tym, że zbiera się grupka inżynierów, którzy wyobrażają sobie, że zostali wynajęci przez koncern samochodowy i opracowują wizję małego samochodu sportowego. Jury ocenia koncepcję, poszczególne projekty, a potem – konkurencje wyścigowe: przyspieszanie, jazdę po torze o kształcie cyfry 8” – mówi Radosław Nowak, jeden z twórców bolidu.
Pojazd zbudowali studenci Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Pomysłodawcą był dr inż. Jarosław Senko, naukowy opiekun koła. Inżynierowie zaprojektowali poszczególne układy do tego samochodu – ramę, zawieszenie, układ napędowy i kierowniczy. Wykonanie samochodu zajęło im 2,5 miesiąca, pracowali w wakacje – od lipca do połowy września. Część pieniędzy otrzymali z uczelni – jako grant rektora, część pochodziła ze środków własnych.
„Ekipa dobrała się sama, nikt z nas nie miał gwarancji, że dobrze zaprojektuje swoją część. Każdy wybrał to, czym się najbardziej interesuje” – wyjaśnił Nowak, który opracował układ zawieszenia. Ramę zaprojektował i wykonał – Grzegorz Hoffman, układ kierowniczy – Wojciech Fudała, układ przeniesienia napędu – Łukasz Mroczek, układ hamulcowy – Marek Świerżyński, a strefę zderzeniową – Paweł Skoniecki.
Auto nie będzie patentowane – praca nad nim ma charakter zabawy edukacyjnej; to wstęp do prawdziwej nauki, próba wykorzystania wiedzy w praktyce.
W przyszłym roku będzie okazja, by trzymać kciuki za studenckich rajdowców. Formuła Student to prestiżowa impreza prowadzona przez Institution of Mechanical Engineers (IMechE), we współpracy z wieloma znanymi koncernami przemysłowymi. Zawody odbywają się w trzech klasach. W klasie pierwszej studenci startują ze zbudowanym bolidem, w drugiej – z wykonanym częściowo, w trzeciej zaś przedstawiają wirtualny projekt.
W ubiegłym roku Zespół 15 studentów Politechniki Wrocławskiej PWR Racing Team z bolidem RT09 zajął siódme miejsce podczas zawodów Formula Student UK na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.
„Politechnika Wrocławska wystartowała z gotowym projektem. My chcemy wziąć udział w pierwszej klasie konkursu” – zapowiedział Nowak.
Poza oryginalnym pojazdem Wystawa Techniki Motoryzacyjnej podczas Dni Politechniki Warszawskiej objęła prezentację Fiata Seicento, który bierze udział w zawodach Rallycross, dar BMW Polska dla Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych – model BMW 135i oraz replikę samochodu Lotus 7 zbudowana przez Koło Naukowe Mechaników Pojazdów.
Zdjęcia z budowy samochodu: http://picasaweb.google.com/simrteam
Filmy z jazd testowych: http://www.youtube.com/user/PWSiMRteam
źródło: PAP – Nauka w Polsce