phoca_thumb_s_laptopy

Nautilus najbardziej energooszczędny

Jak wyjaśnia firma IBM, Nautilus to prototyp systemu rozwoju architektur hybrydowego komputera. Maszyny hybrydowe są „mądrzejsze” od zwykłych systemów, ponieważ osiągają większą wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Nautilus ma być użyty w badaniach z zakresu komputerowych wizualizacji, diagnostyki obrazowej, astrofizyki, bioinformatyki, symulacji przepływu płynów, prognozowania pogody.
Superkomputer jest skonstruowany w oparciu o procesory IBM: PowerXCell8i i pracuje na ponad dwóch standardowych maszynach komputerowych. Produkuje ponad 536 Megaflopów (miliony operacji na sekundę) na 1 wat, działa w systemie Linux i jest oparty na technologii Blade.
Niedawno firma IBM wspólnie z ICM ogłosiła rozpoczęcie badań nad zastosowaniem nowatorskich technologii obliczeniowych do wizualizacji. Dzięki wykorzystaniu superkomputera Nautilus oraz systemu Interactive Ray Tracer, opracowanego w laboratorium IBM w Austin, możliwa będzie interaktywna praca z modelami wysokiej jakości i generowanie w czasie rzeczywistym wysokiej jakości obrazów.
Zastosowanie Nautilusa pozwoliło przyspieszyć proces generowania obrazów z kilku minut do ułamków sekund, przez co system pozwala na oglądanie interaktywne nawet złożonych modeli, zachowując przy tym płynność animacji.
W ICM Nautilus będzie wykorzystany w pierwszej kolejności do wizualizacji danych medycznych, m.in. trójwymiarowych obrazów narządów czy kości. Pozwoli to lekarzom na interaktywny wgląd w dane zebrane podczas badań tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego.
„Wspólny projekt ICM i IBM, mający na celu utworzenie nowej generacji infrastruktury obliczeniowej dla zaawansowanych programów badawczych i rozwojowych, jest znaczącym sygnałem zmiany postawy wobec środowiska naturalnego. Nautilus, hybrydowy system obsługiwany przez ICM, stanowi jedynie pierwszy krok na drodze do osiągnięcia wydajności liczonej w petaflopach z bardzo małym zużyciem energii” – uważa prof. Marek Niezgódka, dyrektor ICM.
Ewelina Krajczyńska
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy