ug-logo1

UG: Telewizja Edukacyjna o zmianach klimatycznych

Jak poinformowała rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz, „Rewolwer klimatu” to sześcioodcinkowy fabularyzowany dokument, pokazujący pracę polskich naukowców, a także zagrożenia i zmiany zachodzące w środowisku naturalnym. Autorem scenariusza jest Sławomir Swerpel, kierownik Akademickiej Telewizji Edukacyjnej UG.

„Mottem serialu są słowa wypowiedziane przez jednego z naukowców podczas wykładu dla studentów: +Mamy do czyniena z rodzajem rewolweru klimatu. Mamy spust, mamy mechanizm, który wyzwala różne zjawiska, nie zawsze wiemy, w której komorze jest nabój+” – wyjaśnił PAP Swerpel. 

Realizacją filmu zajmowali się członkowie zespołu ATE – absolwenci i studenci UG, m.in.: Bartek Kamiński, Marcin Jamrógiewicz, Katarzyna Legeżyńska i Sławomir Witek.

Pierwszy z zaprezentowanych dokumentów pt. „Niespokojny rytm” opowiada o zmianach klimatycznych w przeszłości, pokazuje badania nad śladami gwałtownych wydarzeń klimatycznych oraz działalności człowieka.

W drugim odcinku pt. „Kuźnia klimatu” zostaną zaprezentowane zjawiska atmosferyczne, które rodząc się w różnych częściach globu ziemskiego wpływają na pogodę w Polsce.

Trzeci film – „Wielki exodus” – przybliża zagadnienia wędrówek poszczególnych gatunków roślin i zwierząt, spowodowanych zmianami klimatycznymi.

Drastyczne zmiany zachodzące wzdłuż polskiego wybrzeża od około 40 lat, badania zmian w klimacie morskich fal i odkrycie samotnych fal gigantów to tematy poruszone w czwartym odcinku pt. „Niespokojny brzeg”.

Piąta część cyklu – pt. „Wyspy ciepła” – będzie poświęcona współczesnemu miastu. Autorzy dokumentu powiedzą, jak miejska zabudowa może wywoływać gwałtowne zjawiska pogodowe. Przedstawią również historię architekta-urbanisty, który zachwycony przyjazną dla ludzi i środowiska dzielnicą mieszkaniową wybudowaną w Niemczech na Targi Expo 2000, chciał zaprojektować taką w Polsce.

Ostatni odcinek pt. „Klimatyczna ruletka” to sfabularyzowana historia zespołu tworzącego gry edukacyjne. Staje się ona tłem do pokazania sprzecznych poglądów naukowców w sprawie współczesnego ocieplenia klimatycznego.

Seria sześciu odcinków będzie wyświetlana w telewizji Planete o godz. 20.15 od 25 do 28 sierpnia, 31 sierpnia i 1 września br.

Produkcja dofinansowana jest z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Akademicka Telewizja Edukacyjna UG przygotowuje filmy edukacyjne, dokumentalne i promocyjne. Tworzy również multimedialne programy i gry edukacyjne. 

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy