amw logo

Naukowcy i przemysłowcy o morskim bezpieczeństwie

 

Nowe technologie i rozwiązania opracowywane w jednostkach badawczych będą szybciej i skuteczniej wprowadzane do użytkowania dzięki ścisłej współpracy twórców technologii z przemysłem i bezpośrednimi użytkownikami. Działalność skierowana będzie dla potrzeb ochrony morskich obszarów krytycznych w zakresie zapewnienia szeroko rozumianej obronności i bezpieczeństwa morskiego.

Bałtyckie Targi Militarne BALT-MILITARY EXPO oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa” NATCON (Naval Technology Conference) staną się forum wymiany wiedzy, doświadczeń i oczekiwań pomiędzy sferą nauki a przyszłymi użytkownikami i przemysłem. Trzydniowe targi i konferencja będą realizowane w dwuletnim cyklu. Pierwsza edycja w nowej formule odbędzie się w terminie 27-29 czerwca 2012 roku.
Konferencja NATCon, towarzysząca przyszłorocznej wystawie systemów obronnych na morzu Balt Military Expo, będzie poruszać temat rozwoju i projektowania nowoczesnych systemów dowodzenia i uzbrojenia morskiego z przeznaczaniem na okręty, a także zadania związane z bezpieczeństwem morskim. Dotychczasowe konferencje NATCON skupiały się głównie na systemach okrętowych, ich zastosowaniu i funkcjonalności. Tematyka bezpieczeństwa morskiego zaś jest bardzo szeroka i dotyka wielu aspektów funkcjonowania gospodarki morskiej, bezpieczeństwa portów, statków, handlu, gospodarki nadmorskiej oraz bezpiecznego uprawiania turystyki i wypoczynku nad wodą. Wydaje się to szczególnie ważne, choćby z uwagi na nowe programy rozwoju gospodarki morskiej, takie jak budowa terminalu gazowego w Świnoujściu, który ma zacząć działać w 2014 roku, a także dyrektywy Unii Europejskiej związanej z budową systemu bezpieczeństwa portów morskich zabezpieczających infrastrukturę nadmorską przed groźbą ataków terrorystycznych od strony morza.

List intencyjni podpisali: kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, dr inż. Andrzej Kilian, prezes-dyrektor naczelny OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz Andrzej Kasprzak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. i Maciej Glamowski, członek zarządu MTG.

Podobne wpisy