FameLab został wymyślony w 2005 roku w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festiwal. W 2007 do projektu dołączył British Council. Dziś edycje FameLabu odbywają się w 21 krajach na świecie. Jest to największy światowy konkurs wyłuskujący młode talenty w dziedzinie popularyzacji nauki. Projekt skierowany jest do badaczy nie bojących się myśleć niestandardowo.
W konkursie chodzi o nietypowy sposób opowiadania o absolutnie poważnych rzeczach. Dozwolone jest rymowanie, śpiewanie, używanie rekwizytów – słowem wszystko, co może sprawić, że jury i publiczność zainteresują się dziedziną nauki, którą zgłębia uczestnik konkursu. Czas pojedynczej prezentacji to 3 minuty.
Ocena prezentacji uwzględnia „regułę trzech C”:
– Treść poprawna i zgodna pod kątem naukowym (CONTENT)
– Jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez laika (CLARITY)
– Charyzma prezentera i prezentacji (CHARISMA).
Konkurs przeznaczony jest dla młodych naukowców, studentów (po ukończeniu trzeciego roku studiów), doktorantów i młodych doktorów (do 4 lat po uzyskaniu stopnia naukowego doktora).
Zdobywca pierwszego miejsca polskiej edycji FameLab, organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik oraz British Council otrzyma ufundowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej stypendium w wysokości 30 tys. zł na badania oraz 5 tys. zł na własne wydatki.
Chętni do udziału w konkursie powinni w terminie od 1 grudnia br. do 31 stycznia 2012 przesłać 3 minutowe filmy ze swoim wystąpieniem wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym dostępnym na stronie projektu.
Szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej famelab.org.pl.