phoca_thumb_s_sala_krzesla

Jak promować naukę w mediach?

W organizację szkoleń włączyły się również m.in. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Projekt jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

„W społecznym odbiorze nauka jest postrzegana jako dziedzina niedostępna, kosztowna i często niepotrzebna. Tymczasem otoczenie społeczne nauki – zwłaszcza środowisko biznesowe – jest bardzo zainteresowane informacjami o prowadzonych pracach badawczych. Ta sytuacja, to efekt m.in. niskiego poziomu przygotowania pracowników nauki do komunikowania ze społeczeństwem. Tylko jedna piąta instytucji naukowych szkoliła swoich pracowników w tym zakresie” – podaje FLOP.

Dzięki szkoleniom – składającym się z 16 modułów tematycznych – naukowcy z Lublina poznają zasady „marketingu naukowego”.

W programie zajęć znalazły się zagadnienia związane z zakładaniem i funkcjonowaniem firmy spin off/spin out (powstałej poprzez usamodzielnienie się pracowników przedsiębiorstwa macierzystego, ale wykorzystującego jego zasoby intelektualne).

Kursanci będą również poznawali kwestie związane z własnością intelektualną, ochroną praw autorskich i własnością przemysłową. Poznają również podstawy komunikowania z różnymi typami mediów, zasady pozyskiwania środków finansowych z funduszy unijnych i przeprowadzania przetargów publicznych.

Efektem projektu ma być również uruchomienie strony internetowej: www.naukalublin.pl, która będzie promowała lubelskich naukowców i instytucje naukowe oraz będzie platformą porozumienia między światem nauki a biznesu. Znajdą się na niej informacje o badaniach prowadzonych na lubelskich uczelniach i możliwościach ich zastosowania w przedsiębiorstwach. Będzie również stanowiła kronikę realizacji całego projektu szkoleń.

W kursach weźmie udział dwanaście 10-osobowych grup. Zajęcia będą odbywały się co dwa tygodnie, zawsze o tej samej porze, od połowy października do końca maja 2010 r. Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają certyfikat uczestnictwa w projekcie realizowanym ze środków unijnych.

Osoby, które chciałyby skorzystać z zajęć powinny zgłosić się do lubelskiego Biura Projektu przy ul. Akademickiej 4, p. 217.

Szczegółowy program zajęć jest dostępny na stronie: www.up.lublin.pl/files/aktualnosci/promocja_nauki2009.pdf

źródło: PAP – Nauka w Polsce, autor: Ewelina Krawczyńska

Podobne wpisy