High School Programming League minęła półmetek
Do końca konkursu pozostały już tylko dwie serie internetowe rozgrywane na platformie SPOJ i zawody finałowe, które zostaną rozegrane w Trójmieście.
Uczestnicy zmagają się z zadaniami przygotowanymi przez ekspertów. Rozwiązanie każdego z nich polega na napisaniu programu komputerowego w wybranym języku programowania.
Część zadań wymaga wiedzy i umiejętności znacznie wykraczających poza program nauczania w szkołach, jednak uczestników HSPL to nie zraża. W konkursie bierze udział ponad 2 tysiące osób i prawie setka szkół z Polski, Indii, USA, Chorwacji, Rosji, Estonii, RPA oraz Bośni i Hercegowiny.
Dla uczniów konkurs jest nie tylko okazją do szlifowania umiejętności programistycznych, ale również motywuje do poszerzania wiedzy, głównie matematycznej i algorytmicznej. Walorom edukacyjnym konkursu sprzyja długi czas na rozwiązanie zadania (około 4 tygodni), natychmiastowa informacja o poprawności każdego zgłoszonego rozwiązania i możliwość ich wielokrotnego nadsyłania.
Po trzech seriach konkursowych prowadzi Grzegorz Guśpiel z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, a w klasyfikacji drużynowej uczniowie Physico-technical Lyceum #1 w Saratowie (Rosja).
W trzeciej serii czołowe miejsca w klasyfikacji indywidualnej zajęli:
1. Jakub Pachocki, III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
2. Vasiliy Mokin, Physico-technical Lyceum #1, Saratov
3. Sergei Fedorov, Physico-technical Lyceum #1, Saratov
4. Pavel Kunjavski, Physico-technical Lyceum #1, Saratov
5. Ivan Katanić, Gimnazija Požega, Chorwacja
Trzech najlepszych zawodników w kategorii do lat 17: Vasiliy Mokin, Sergei Fedorov, Kunjavski Pavel; wszyscy z Physico-technical Lyceum #1, Saratov.
Najlepsze trzy szkoły w trzeciej serii to:
1. Physico-technical Lyceum #1, Saratov, Rosja
(opiekun: Udalova Tatyana Lvovna)
2. V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie, Polska
(opiekun: Andrzej Dyrek)
3. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Polska
(opiekun: Ryszard Szubartowski)
Każdy ma jeszcze szansę sprawdzić swoje umiejętności w konfrontacji z najlepszymi licealistami, gdyż oprócz uczniów, udział w konkursie biorą również uczestnicy niezarejestrowani, a wśród nich studenci i profesjonalni programiści.
Kolejna, IV seria rozpoczyna się już 30 stycznia 2010 na stronie http://hs.spoj.pl.
Konkurs zorganizowała firma Sphere Research Labs sp. z o.o., którą stworzyli pracownicy naukowi trójmiejskich uczelni oraz Stowarzyszenie Talent. Obie instytucje mają siedziby w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.