Będą kolejne zmiany w nauce i szkolnictwie wyższym

Będą kolejne zmiany w nauce i szkolnictwie wyższym

O propozycjach ujętych w „Programie rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki na lata 2015-2030” minister powiedziała, że „będzie to druga fala zmian”. Jednocześnie dodała, że zmiany wprowadzone w nauce i szkolnictwie wyższym w latach 2007-2015 zapewniły znacznie większą autonomię uczelniom, pozwoliły na lepsze dostosowanie programów studiów do wymagań rynku pracy i przekazały znaczną część decyzji odnośnie finansowania badań środowisku akademickiemu. Lena Kolarska-Bobińska przyznała jednak, że przed polską nauką stoi nadal wiele wyzwań. To m.in. rosnący niż demograficzny, szerokie zastosowanie nowoczesnych technologii w procesie dydaktycznym, konkurencja międzynarodowa o środki na badania i konkurencja uczelni o zagranicznych kandydatów na studia.

Zaprezentowany program zakłada podział istniejących uczelni na trzy typy: uczelnie badawcze, uczelnie dydaktyczne oraz uczelnie badawczo-dydaktyczne. „Zakładamy, że każda uczelnia przygotuje własną strategię i koncepcję na podstawie analizy swoich mocnych stron, ambicji, planów” – powiedziała Kolarska-Bobińska.

Minister poinformowała też o innej zmianie, która dotyczy szkół wyższych. „Chcemy, żeby uczelnie oceniane były w cyklu czteroletnim” – stwierdziła minister. Dzięki temu finansowanie szkół wyższych powiązane byłoby ściśle z ich wynikami uzyskanymi w wyniku ewaluacji jednostek naukowych, która prowadzona jest co cztery lata. „Oznacza to też dużo większą stabilizację finansową dla uczelni” – dodała minister. Na razie uczelnie finansowane są w trybie rocznym.

Resort planuje też pewne zmiany dotyczące polityki kadrowej. „Należy wprowadzić zasadę habilitowania się poza jednostką, w której się jest zatrudnionym” – oznajmiła minister. Ma to poprawić mobilność środowiska akademickiego, która w tej chwili jest na dość niskim poziomie w porównaniu z Europą Zachodnią.

W programie znalazła się również propozycja odnosząca się do form zatrudniania w środowisku akademickim. Resort nauki chce, by w szkolnictwie wyższym było mniej umów okresowych, a pracownicy naukowi zatrudniani byli na czas nieokreślony. Minister zaznaczyła, że jednak musi to być powiązane z możliwością rozwiązania takiej umowy, jeśli pracownik otrzyma negatywną ocenę okresową lub jeśli nie uzyska na czas wymaganego stopnia naukowego.

Kolarska-Bobińska wspominała też o zmianach dotyczących studentów – „Chcielibyśmy dać studentom większą szansę na decyzję o wyborze kierunku studiów w ich trakcie”. Zdaniem szefowej resortu, studenci powinni mieć większe możliwości w zakresie kształtowania indywidualnego toku studiów.

„Ten dokument powstał w wyniku dyskusji i prac ekspertów i środowiska. Wiemy, że bez względu na to, kto będzie rządził, środowisko będzie miało dokument, który wyznacza pewne kierunki, zmiany” – powiedziała na zakończenie Lena Kolarska-Bobińska.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy