Uczelnie w walce z plagiatami

11 maja br. w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się, już po raz czwarty, gala wręczenia Certyfikatów „Uczelnia walcząca z plagiatami” i „Wydział walczący z plagiatami” połączona z seminarium „Reforma szkolnictwa wyższego a jakość kształcenia i ochrona własności intelektualnej”. W gronie nagrodzonych Certyfikatami znalazło się 15 uczelni i 3 wydziały.
Certyfikat „Uczelnia walcząca z plagiatami” otrzymały:
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej,
Akademia Pomorska w Słupsku,
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie,
Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa,
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim,
Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi,
Stargardzka Szkoła Wyższa Stargardinum,
Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum,
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
Uczelnia Łazarskiego,
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
Warszawski Uniwersytet Medyczny,
Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Certyfikatem „Wydział walczący z plagiatami” zostały nagrodzone:
Wydział Informatyki i Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi,
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego,
Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Podczas seminarium uczestnicy mieli okazję zapoznać się z założeniami reformy szkolnictwa wyższego i problematyką związaną z kryteriami oceny jakości kształcenia przedstawionymi przez prelegentów: eksperta bolońskiego prof. dr hab. Ewę Chmielecką, Przewodniczącego Państwowej Komisji Akredytacyjnej prof. dr. hab. Marka Rockiego oraz Dyrektora Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr. Andrzeja Kurkiewicza. Druga część konferencji dotyczyła etiologii zjawiska studenckiego plagiatu, prawnych procedur związanych z ochroną własności intelektualnej i sposobów przeciwdziałania zjawisku nieuczciwości naukowej w uczelni – te kwestie były tematami wystąpień Dyrektora Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień dr. hab. Mariusza Jędrzejko prof. SGGW, Dyrektora ds. kluczowych klientów Plagiat.pl oraz eksperta Fundacji Fresnela Dominika Bralczyka oraz Prezesa Plagiat.pl dr. Sebastiana Kawczyńskiego. 

Towarzysząca seminarium gala wręczenia Certyfikatów „Uczelnia walcząca z plagiatami” i „Wydział walczący z plagiatami” to jedyne w Polsce wydarzenie promujące uczelnie, dla których liczy się jakość powstających w nich prac studenckich. Dzięki programowi certyfikacji, uczelnie wspólnie z serwisem Plagiat.pl wypracowały i wciąż doskonalą odpowiednie rozwiązania zapewniające wysokie standardy jakości kształcenia oraz w sposób szczególny dbają o ich funkcjonowanie. Szczelny system kontroli prac dyplomowych polega na właściwym rozdziale zadań pomiędzy studentów, promotorów i pracowników administracyjnych uczelni i jest każdorazowo dostosowywany do jej indywidualnego charakteru i potrzeb. Prawidłowe działanie systemu antyplagiatowego obejmuje nie tylko analizę raportów dotyczących powstałych prac, ale także ich zabezpieczanie przez tworzenie baz porównawczych uczelni obejmujących prace studenckie. Najważniejszymi elementami zapewniającymi realną ochronę własności intelektualnej są przede wszystkim: realizacja polityki sprawdzania przez system antyplagiatowy wszystkich powstających prac, dodawanie wszystkich obronionych prac do bazy uczelni oraz dodatkowo przystąpienie uczelni do programu wymiany baz. Każda z wyróżnionych uczelni i wydziałów stosuje wymienione procedury, niezależnie od realizowanych szczegółowych działań antyplagiatowych.

 

Ceremonia wręczania certyfikatów jest wydarzeniem cyklicznymi i corocznie zwiększa się liczba uczelni i wydziałów wyróżnianych certyfikatem „Uczelnia walcząca z plagiatami” i „Wydział walczący z plagiatami” – od pierwszego wręczenia Certyfikatów, które nastąpiło 3. kwietnia 2008 r. prawie podwoiła się liczba laureatów tej nagrody. Co roku także rośnie liczba uczelni wykorzystujących system kontroli antyplagiatowej.

Podobne wpisy