Uniwersytecki Dzień Pamięci
Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego każdego roku czci pamięć ofiar podstępnej akcji gestapo z 6 listopada 1939 r., znanej pod nazwą Sonderaktion Krakau. Wówczas to 183 krakowskich profesorów, w tym 155 nauczycieli akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało brutalnie aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów w Dachau i Sachsenhausen.
Do kalendarza stałych uroczystości uniwersyteckich wpisano przed kilkoma laty Uniwersytecki Dzień Pamięci, obchodzony 6 listopada. W dniu tym wspólnota akademicka oddaje hołd także wszystkim zmarłym profesorom, pracownikom i studentom związanym niegdyś z naszą uczelnią.
Rankiem tego dnia odprawiana jest msza św. w kolegiacie akademickiej św. Anny (godz. 8.30) za dusze ofiar Sonderaktion Krakau oraz wszystkich pozostałych zmarłych pracowników UJ. Potem delegacje z wydziałów udają się na cmentarze krakowskie, gdzie na wielu mogiłach zmarłych rektorów, profesorów i innych zasłużonych dla UJ zapalone zostaną znicze oraz złożone kwiaty z okolicznościowymi szarfami. Oficjalna delegacja władz UJ składa kwiaty na cmentarzu Rakowickim i wydarzenie to ma zawsze bardzo podniosły charakter. Na początku wszystkie delegacje wydziałów, w tym wielu studentów, spotykają się przy głównej bramie cmentarza, gdzie rektor, prof. Karol Musioł, wygłasza krótkie oficjalne przemówienie. Potem przedstawiciele wydziałów udają się w kierunku wybranych mogił zasłużonych profesorów i nauczycieli. Rektor złoży kwiaty na mogiłach b. rektorów: