Wydziały SWPS wysoko ocenione
Wrocławski wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej osiągnął najwyższą ocenę parametryczną spośród wszystkich wydziałów, na których wykłada się nauki społeczne (socjologia, psychologia, politologia, stosunki międzynarodowe, pedagogika itp.) i wszystkich Instytutów Polskiej Akademii nauk z tych dyscyplin w Polsce. Również pierwszą kategorię otrzymały: Wydział Psychologii w Warszawie (miejsce 7.) i Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS w Warszawie. Ten ostatni zajął 2. miejsce wśród jednostek naukowych w dziedzinie nauk o kulturze.
– Nasze wyniki całkowicie zaprzeczają stereotypowi, ze w uczelniach niepaństwowych nie prowadzi się badań naukowych. Osiągnięcia naszej szkoły pokazują, że nie tylko się je prowadzi, ale prowadzi się je na najwyższym poziomie – komentuje prof. Dariusz Doliński, dziekan wrocławskiego wydziału SWPS. Natomiast prof. Jerzy Karyłowski, dziekan Wydziału Psychologii SWPS w Warszawie, dodaje: – Sukces jest tym większy, że przy ustalaniu wskaźnika liczbowego, na którym oparta jest ocena parametryczna, trudno jest uzyskać dobry wynik jednostkom zatrudniającym wielu pracowników na pierwszym etacie – a takim właśnie wydziałem jesteśmy. Przyznanie nam pierwszej kategorii ma znaczenie nie tylko prestiżowe, ale także praktyczne, związane jest, bowiem z dostępnością funduszy na badania statutowe.
Ocena parametryczna jest oparta na kilku kryteriach, z których najważniejsze to: jakość publikacji (zwłaszcza artykułów z anglojęzycznych, najbardziej prestiżowych czasopism światowych), uprawnienia do nadawania stopni i tytułów naukowych i kierowanie naukowymi grantami europejskimi.
Co oznaczają wysokie oceny parametryczne dla dalszych działań uczelni? Wymienione wydziały SWPS otrzymają znaczne dotacje na działania statutowe, na które składają się m.in. prowadzenie badań naukowych, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej związanej z prowadzeniem badań naukowych czy współpraca naukowa z polskimi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi.
Co więcej, wydziały SWPS objęte najwyższą oceną parametryczną mogą zgłaszać kandydatów do Rady Narodowego Centrum Nauki – powstającej obecnie agencji, która przejmie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizację konkursów na projekty badawcze.
Jednak to nie wszystkie przywileje, z jakich będzie mogła korzystać SWPS. Wydziały SWPS, które otrzymały kategorię pierwszą i drugą mają prawo zgłosić kandydatów na członków Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych – ciała doradczego MNiSW, które będzie dokonywało oceny parametrycznej polskich jednostek naukowych w przyszłości.
To wszystko sprawia, że Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej będzie miała jeszcze większy niż do tej pory wpływ na kształt polskiej nauki. Zajmując tak wysokie miejsca wśród jednostek naukowych, potwierdza, że posiada kadrę naukową i naukowe osiągnięcia na najwyższym światowym poziomie.