phoca_thumb_s_dsw_logo

Prof. William C. Towne w DSW

Celem organizowanej przez Instytut Pedagogiki Specjalnej DSW jest uchwycenie możliwie najszerszego spektrum analizy problemu niesamodzielności człowieka w zindywidualizowanym społeczeństwie – zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym. Międzynarodowej klasy specjaliści zajmujący się pedagogiką specjalną chcą zwrócić uwagę na to, co leży u źródeł niesamodzielności, jaki jest jej kontekst, jakie niesie konsekwencje dla życia rodziny osoby niesamodzielnej i całego społeczeństwa. Jakie jest codzienne życie rodzin z niesamodzielnym/niepełnosprawnym dzieckiem, osobą dorosłą i w starszym wieku. O postawach emocjonalnych członków rodziny oraz społeczeństwa wobec osób niesamodzielnych, o trudnościach z jakimi się borykają, a także o wczesnej interwencji oraz dostosowania odpowiednich form pomocy, rehabilitacji czy terapii, rozmawiać będą:
prof. William C. Towne, Obecny Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogiki Specjalnej (IASE – International Association of Special Education) z Salem State College (USA)
prof. Beverley Johns, Była Prezydent tego stowarzyszenia (IASE)z MacMurray College, Jacksonville (USA)
Marg Gsapo, Założycielka Stowarzyszenia (IASE), (USA)
Mary Gale Budzisz (IASE)

Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniami będą się dzielili także inni goście z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Bangladeszu m.in.:
prof. Emilie Rodger z Northern Arizona University
prof. Greg Prater z Northern Arizona University
prof. Susan Sze z Niagara University-Ontario
prof. Peter Cowden Niagara University-Ontario
prof. Lynn Aylward, Acadia University, Nova Scotia, Canada
prof. Scott A. Thompson z University of Regina, Saskatchewan, Canada
prof. Carol Potter, Leeds Metropolitan University
prof. Christopher Wittchaker z Manchester Metropolitan University
prof. Karen Philomena Nonis (ECSE) (The National Institute of Education, Nanyang Technological University, Singapore
dr Sajjad Khan, HOPE FOR LIFE BANGLADESH LIMITED Artificial Limb, Brace & Assistive Device Manufacturing Center

Konferencja skupiała się będzie na następujących zagadnieniach:
identyfikacja obszarów niesamodzielności/szeroki wachlarz niesamodzielności;
komunikacja z osobami niesamodzielnymi;
postawy społeczne wobec osób niesamodzielnych;
jakość życia osób niesamodzielnych;
formy wspierania, rehabilitacji i pomocy osobom niesamodzielnym;
propozycje metod treningowych i ich zastosowanie wobec osób niesamodzielnych;
sytuacja edukacyjna i zawodowa osób niesamodzielnych (reedukacja i aktywizacja zawodowa);
specyfika funkcjonowania rodziny z osobą niesamodzielną;
sytuacja nauczycieli, pedagogów specjalnych, terapeutów, doradców, opiekunów społecznych i pracowników socjalnych oraz ich problemy w pracy z osobami niesamodzielnymi;
integracja i inkluzja osób niesamodzielnych.

Dolnośląska Szkoła Wyższa stanowi przykład instytucji, która wciela w życie idee inkluzji, czyli odzyskiwania dla społeczeństwa jednostek i całych grup środowiskowych, poprzez zaangażowanie w stwarzanie warunków osobom z różnymi niepełnosprawnościami do studiowania i rozwoju. W DSW studiuje ponad 200 studentów z niepełnosprawnością, z czego najwięcej z zaburzeniami widzenia, a także słyszenia i niepełnosprawnością ruchową.

Biblioteka DSW wyposażona jest w sprzęt dla osób z zaburzeniami widzenia. Osoby niesamodzielne mogą w niej skorzystać z:
zestawów komputerowych z monitorami LCD 22″ SAMSUNG T220, klawiaturami MAGIC WAND Keyboard, myszkami BIG TRACK, słuchawkami LOGITECH, programami SUPERNOVA głośno-mówiącymi,
drukarki brajlowskiej EVEREST Index z szafą wyciszająca EVEREST Acoustic Hood,
syntezatora mowy AUTOLEKTOR,
drukarki CANON iR1024i.

Tyflopedagog z Instytutu Pedagogiki Specjalnej DSW, dr Dariusz Rutkowski trenuje narciarstwo alpejskie z osobami z dysfunkcją wzroku. Jego podopieczni wzięli udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych – EDF CUP Szczyrk 2009. Natomiast studenci niesłyszący i niedosłyszący mają zapewnioną pomoc tłumacza języka migowego.

Strona konferencji: specialeducation.dsw.edu.pl

Konferencja rozpoczyna się o godz. 9:30 w budynku Wydziału Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ul. Strzegomskiej 55.

Podobne wpisy