phoca thumb s sgh logo

SGH w pięćdziesiątce najlepszych szkół biznesu na świecie

 

Opublikowany w poniedziałek, 19 września 2011 r., ranking porównuje po jednym magisterskim kierunku studiów związanych z zarządzaniem lub pokrewnym w 65 najlepszych uczelniach z całego świata. W tym roku w Europie Środkowo-Wschodniej SGH wyprzedziła m.in. Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Pradze. W stosunku do ubiegłorocznego rankingu  SGH spadła o trzy pozycje. Jest jednak wciąż jedną z tylko dwóch polskich uczelni obecnych w rankingu. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zajęła 35. miejsce (spadek z 30. miejsca w 2010 r.).

SGH znalazła się w nielicznym gronie uczelni, których 100 procent z ankietowanych absolwentów znajduje pracę w ciągu trzech miesięcy od ukończenia studiów. Według rankingu średnie roczne zarobki absolwentów SGH, którzy na rynku pracy są już od 3 lat, wyniosły $ 51 063 (w ubiegłorocznym rankingu $ 55 791). Wynagrodzenia na podobnym poziomie deklarowali absolwenci Uniwersytetu Bocconi, norweskiej BI School of Management czy tajwańskiego National Chengchi University. Pod względem kategorii value for money, gdzie porównano zarobki absolwenta po trzech latach od ukończenia studiów do kosztów tych studiów, SGH zajmuje wciąż dość wysoką 17. pozycję, wyprzedzając m.in. London School of Economics and Political Science czy HEC Paris.

W rankingowej kategorii doświadczeń międzynarodowych na badanym kierunku SGH awansowała o 10 pozycji – na 36. miejsce. W tej kategorii autorzy rankingu brali pod uwagę odsetek absolwentów, którzy na ostatnim roku studiów brali udział w wymianach międzynarodowych, mieli stypendia zagraniczne, odbywali study tours czy programy badawcze, a także staże firmach poza Polską. SGH ma też jeden z najwyższych w rankingu wskaźników kadry akademickiej ze stopniem doktora (96%). 

SGH obecna jest jednak także w czołówce rankingu za sprawą 2. miejsca zajętego przez CEMS – Global Alliance In Management Education (stowarzyszenie szkół biznesu i partnerów korporacyjnych). CEMS, którego program Masters In Management prowadzony jest w 26 krajach (w Polsce tylko w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie), od kilku lat znajduje się w pierwszej trójce rankingu „Financial Times”, a w 2009 roku był na 1. miejscu tego zestawienia.

Na miejsce w rankingu „Financial Times” Masters In Management 2011 składają się wyniki z trzech obszarów badania. Pierwszym są ankiety przeprowadzane wśród absolwentów badanego kierunku, w których odpowiadają oni na pytania dotyczące ich kariery zawodowej, wysokości zarobków czy tempa awansu w korporacyjnej hierarchii. Drugim obszarem są pytania o różnorodność szkoły pod względem m.in. odsetka kobiet wśród kadry naukowej, cudzoziemców w radzie doradczej itp. W tej części rankingu ocenia się także odsetek obcokrajowców wśród wykładowców danej uczelni i cudzoziemców w ogóle studentów. W trzecim obszarze wzięto pod uwagę m.in. udział w programach międzynarodowych i naukę języków obcych.

Tegoroczny ranking Masters in Management „Financial Times” wygrał szwajcarski Uniwersytet St. Gallen przed CEMS, ESCP Europe, HEC Paris i EML Lyon Business School. Francuskie uczelnie wciąż wyraźnie przewodzą w rankingu – w pierwszej dwudziestce znalazło się aż 11 szkół z Francji. Poza uczelniami z Europy ujęto w nim także szkoły z Singapuru, Tajwanu, Indii i Chin.

Wśród sklasyfikowanych 65 uczelni w tym roku oprócz dwóch uczelni polskich znalazła się jeszcze tylko jedna uczelnia z naszego regionu – Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze. W tym roku w rankingu zabrakło natomiast Corvinus University of Budapest.

Pełna wersja rankingu znajduje się pod adresem: http://www.ft.com/intl/businesseducation/masters

Podobne wpisy