ug-logo1

40 lat Uniwersytetu Gdańskiego

Obchody jubileuszu uczelni rozpocznie w środę, 30 września br. wernisaż wystawy „Dwór -Polska Tożsamość”. Główna uroczystość jubileuszowa odbędzie się 19 marca 2010 roku, w rocznicę powołania Uniwersytetu Gdańskiego. Jednym z patronów medialnych rocznicowych wydarzeń jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej. 
Jak informuje rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz, w ramach obchodów 40-lecia uczelni zaplanowano m.in. uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Henrykowi Samsonowiczowi oraz uroczyste posiedzenie Senatu UG, podczas którego zostaną wręczone medale, odznaczenia państwowe i dyplomy doktorskie.
Częścią obchodów będą również: Mały Festiwal Nauki UG, jubileuszowe Targi Akademia, tradycyjny uroczysty koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, wystawy i koncerty. W roku jubileuszowym UG będzie również gospodarzem Zjazdu Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.
„Warto wspomnieć, że pod opieką Wydziału Historycznego oraz Wydziału Filologicznego, pod red. prof. Anny Paner, jest przygotowywana Księga Jubileuszowa, obejmująca dotychczasową historię UG. Powstaje także jubileuszowy album promocyjny, który ukaże się listopadzie 2009 roku” – zapowiada Czechowska-Derkacz.
Z okazji 40-lecia uczelni szczególny charakter będzie miała również inauguracja roku akademickiego 2009/2010. Odbędzie się ona w czwartek, 1 października, o godz. 13.00 w gdańskim Dworze Artusa. Wykład inauguracyjny, „Między sferą realną i sferą pieniężną gospodarki – próba interpretacji światowych zjawisk kryzysowych w latach 2007 – 2009”, wygłosi prof. Dariusz Filar. Inaugurację poprzedzi przemarsz Senatu Uniwersytetu Gdańskiego oraz zaproszonych gości ul. Długą, spod Złotej Bramy.
Pierwsza z jubileuszowych uroczystości odbędzie się już w środę, 30 września. O godz. 15.00 w Bibliotece Głównej UG rozpocznie się wernisaż wystawy – „Dwór – Polska Tożsamość”, poprzedzi go odczyt dra Macieja Rydla, dokumentalisty polskich dworów i historii ziemiaństwa.
Jak wyjaśnia rzecznik UG, w jubileuszowym roku roku akademickim 2009/2010 o przyjęcie na pierwszy rok studiów starało się ponad 28 tysięcy kandydatów.
W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki uczelnia na najbliższy rok akademicki otrzymała dofinansowanie na realizację kształcenia na tzw. kierunkach zamawianych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Są to: biotechnologia, chemia, fizyka, informatyka, ochrona środowiska, matematyka.
W październiku tego roku studenci rozpoczną zajęcia na nowym makrokierunku studiów – przyroda, a także na nowych kierunkach i specjalnościach, m.in. prowadzonej w języku angielskim specjalności – International Bussiness.
Do 2013 roku uczelnia ma stoworzyć Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. W jego ramach powstaną budynki Wydziałów Chemii i Biologii, których budowa znalazła się na Liście Indywidualnych Projektów Kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budowa zostanie dofinansowana kwotą 236 milionów złotych.
W ramach Bałtyckiego Kampusu zostaną również wybudowane budynki Wydziału Nauk Społecznych oraz Instytutu Geografii (dokończenie budowy – II etap), budynki dla Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej, nowy gmach neofilologii dla Wydziału Filologicznego, a także budynki Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji i dom studencki na około 240 miejsc.
***
Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 roku. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. Prekursorką Uniwersytetu Gdańskiego była Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w Sopocie, która rozpoczęła działalność w 1945 i już w 1947 roku wydała pierwsze dyplomy, bo kontynuowali w niej naukę studenci trzeciego roku.
Obecnie Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Oferuje kształcenie na prawie czterdziestu kierunkach studiów w zakresie ponad stu czterdziestu specjalności. Na jedenastu wydziałach studiuje prawie 33 tysiące studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych, którymi opiekuje się 1 700 pracowników naukowych.
Uczelnia współpracuje z uniwersytetami, szkołami wyższymi oraz instytucjami naukowo-badawczymi z wszystkich niemal krajów świata. Uniwersytet Gdański od 2002 r. do końca sierpnia 2009 r. uczestniczył w 132 projektach europejskich i międzynarodowych. Obecnie w ramach różnych programów realizowanych jest 37 projektów.
źródło: PAP – Nauka w Polsce, autor: Ewelina Krajczyńska

Podobne wpisy