Wywiad z profesorem Wolszczanem

Nasza technologia jest w tej chwili zbyt prymitywna, by wyjść w kosmos. Trzeba się tym zająć na serio – powiedział słynny astronom w wywiadzie, którego udzielił płk. Wiesławowi Grzegorzewskiemu, rzecznikowi Wojskowej Akademii Technicznej. Profesor Wolszczan podkreślił jednocześnie, iż środki przeznaczone na badania kosmosu zostały w ostatnich latach znacząco ograniczone. Jego zdaniem trudno mówić o postępie w rozwoju tak zaawansowanej technologii bez zwiększenia środków przeznaczonych na ten cel. – Na szczęście, są programy prywatne – dodaje prof. Wolszczan.

Prof. Aleksander Wolszczan jest jednym z najwybitniejszych polskich naukowców. Aktualnie pracuje na Pennsylvania State University, gdzie zajmuje się badaniami nad planetami wokół bardzo starych gwiazd.
Należy przypomnieć, iż to właśnie prof. Wolszczan w roku 1991, dzięki analizie sygnałów wysyłanych z pulsara, odkrył trzy pierwsze planety poza Układem Słonecznym. Siedem lat później znalazł się też na liście 25 odkrywców wszech czasów, opublikowanej przez pismo „Astronomy”. Powszechnie uznawany jest za głównego kandydata do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

 

Wywiad możecie obejrzeć w Studia.tv – Aleksander Wolszczan – wywiad dla WAT.

Podobne wpisy