– Prawie 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że nikt nie pomagał im w rozwijaniu zainteresowań w ciągu całego ich życia, a tylko 1/3 otrzymała jakąś pomoc w tym zakresie. Przeprowadzone badania umożliwiają nam ukazanie relacji zachodzących między deklarowanymi przez uczniów klas maturalnych zainteresowaniami i uzdolnieniami a kryteriami powiatowych systemów stypendialnych – mówi dr Zbigniew Paśko, koordynator projektu z DSW.
Wyniki pracy zespołu badawczego w zestawieniu z samorządowy programem wspierania uzdolnień, zainteresowań i talentów młodzieży dr Paśko przedstawi na konferencji „Zrównoważony rozwój społeczności lokalnych w perspektywie edukacyjnej”, która odbędzie się jutro (9 grudnia) w Świdnicy. Obecnie na 29 samorządów tego typu, będących organami prowadzącymi szkoły ponadgimnazjalne, 21 realizuje taki program od kilku lub kilkunastu lat.
Uczestnicy konferencji porozmawiają także o możliwościach i ograniczeniach współpracy zamiejscowych ośrodków i wydziałów uczelni wyższych z jednostkami samorządu terytorialnego. Poszukają wspólnie odpowiedzi na pytania związane z jakością kształcenia studentów przez jednostki filialne uczelni wyższych w danym regionie, z ich ofertą edukacyjną oraz użytecznością w perspektywie lokalnego rynku pracy.
Organizatorami konferencji „Zrównoważony rozwój społeczności lokalnych w perspektywie edukacyjnej” są: Zakład Pedagogiki Ogólnej Instytutu Pedagogiki DSW, Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania, Prezydent Miasta Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Wójt Gmin Powiatu Świdnickiego.
Konferencja odbędzie się 9 grudnia 2009 r. o godz. 9:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, przy ul. Franciszkańskiej 18.