phoca_thumb_s_nyski_festiwal_nauki

V Nyski Festiwal Nauki

Festiwal organizują wszystkie instytuty działające w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie (PWSZ).
Jak wyjaśnia dr Tomasz Malczyk – pomysłodawca festiwalu, od początku swojego istnienia impreza wpisuje się w ideę Dnia Nauki ogłaszanego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
„Jednocześnie jesteśmy członkiem European Science Events Association – EUSCEA. Europejski ruch festiwalowy skupia obecnie ponad 50 instytucji i organizacji naukowych z 27 krajów. Dzięki naszemu uczestnictwu w EUSCEA możemy promować w Brukseli Nyski Festiwal Nauki, a przy okazji także Nysę i Opolszczyznę” – dodaje dr Malczyk.
Pierwszy dzień Festiwalu będzie w sposób szczególny poświęcony problematyce edukacji żywieniowej. Zostaną zaprezentowane wyniki badań prowadzonych w ramach programu „Żyj zdrowo – jedz kolorowo!”. Dr Lucyna Pachołka z Instytutu Żywności i Żywienia przedstawi algorytmy postępowania dietetycznego w leczeniu otyłości i powie o ogólnopolskim systemie poradnictwa dietetycznego. Renata Konrad-Dratwa – kierownik Sekcji Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nysie – przedstawi zaś założenia programu „Trzymaj formę”.
Podczas dwóch kolejnych dni poszczególne instytuty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zaplanowały różnorodne warsztaty i wykłady. Instytut Informatyki zaprezentuje warsztaty programowania gier komputerowych i robotów. Będzie można również wysłuchać wykładu na temat inteligentnych systemów i wziąć udział w konkursach.
W Instytucie Kosmetologii będzie można wysłuchać wykładów na temat stresu i rozwoju zawodu kosmetologa. W laboratorium chemicznym będzie można zrobić własny krem i inne kosmetyki.
Chętni będą mogli wziąć udział w doświadczeniach chemicznych w Studium Nauk Podstawowych. Instytut Zdrowia Publicznego zaprosi zaś na warsztaty udzielania pierwszej pomocy.
Podczas Festiwalu będzie można również skorzystać z kursu języka niemieckiego, sprawdzić swoją wiedzę ekonomiczną i spróbować sił na giełdzie.
17 września swoją ofertę festiwalową zaprezentują m.in.: Instytut Neofilologii i Instytut Pielęgniarstwa. W pierwszej z wymienionych instytucji będzie można np. wziąć udział w zajęciach interaktywnych o Irlandii i poznać typy i strategie tłumaczenia biznesowego.
Z kolei specjaliści z Instytutu Pielęgniarstwa przedstawią następstwa stosowania diety bezmięsnej u młodych kobiet, a w ramach warsztatów pokażą mikroskopowe preparaty komórek krwi i wybranych bakterii.
Jak wyjaśnia dr Malczyk, Nyski Festiwal Nauki jest skierowany w szczególności do ludzi młodych, którzy niedługo staną przed wyborem kierunku dalszego kształcenia. Uczestnictwo w nim ma ich zachęcić do kontynuowania nauki na poziomie szkół wyższych.
„Zjednoczona Europa oraz nasze bliskie sąsiedztwo z Czechami sprawia, że planujemy rozszerzenie idei festiwalowej na rejon przygraniczny i zainteresowanie młodzieży szkół średnich z Czech współtworzeniem festiwalu nauki” – deklaruje Malczyk.
Szczegółowy program warsztatów i wykładów jest dostępny na stronie internetowej Festiwalu: http://pwsz.nysa.pl/~promocja/nfn2009/index.php?go=01
Ewelina Krajczyńska
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy