Uniwersytecki Dzień Pamięci
Nagroda im. Stanisława Kutrzeby w dziedzinie ochrony praw człowieka w Europie
Dla uczczenia pamięci profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy 6 listopada 1939 roku w ramach akcji Sonderaktion Krakau zostali aresztowani i wywiezieni do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie wielu z nich straciło życie, Uniwersytet Ruprechta-Karola w Heidelbergu oraz Instytut Maxa Plancka Publicznego Prawa Porównawczego i Prawa Międzynarodowego Publicznego, ustanowiły w 2002 r. nagrodę im. Stanisława Kutrzeby w dziedzinie ochrony praw człowieka w Europie, w nadziei na umocnienie, ożywienie i rozbudowanie porozumienia między Polską i Niemcami.
Nagroda w wysokości 12.500 euro przyznawana ma być corocznie pracownikowi lub absolwentowi UJ, a jej celem jest umożliwienie laureatowi rocznego pobytu w Heidelbergu dla prowadzenia pracy badawczej.
Nagroda wręczana jest zawsze 6 listopada, w dniu rocznicy Sonderaktion Krakau, obchodzonego od kilku lat jako Uniwersytecki Dzień Pamięci. Nagrodę wręcza przedstawiciel Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu. Fundatorem nagrody jest niemiecki przedsiębiorca, honorowy senator Uniwersytetu w Heidelbergu, Manfred Lautenschlaeger.
Tegoroczną laureatką została mgr Maria Stożek.
Stanisław Kutrzeba (1876–1946), polski historyk, specjalista w zakresie prawa. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1914 członek Polskiej Akademii Umiejętności, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919. Od 1921 dziekan na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wręczał dyplom honorowy doktora praw Józefowi Piłsudskiemu. W 1925 przewodniczył polskiej delegacji podpisującej traktat z Czechosłowacją. W 1939 r. wywieziony do obozu w Sachsenhausen w wyniku hitlerowskiej akcji skierowanej przeciw polskiej inteligencji Sonderaktion Krakau. Po powrocie z obozu w 1942, organizował tajne nauczanie w Krakowie. Specjalizował się w badaniu prawa w aspekcie historycznym.
Laureatka Nagrody im. Stanisława Kutrzeby 2010
Maria Stożek – jest absolwentką studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UJ i Harvard Law School (LL.M., 2010). Obecnie jest doktorantką w Katedrze Kryminologii UJ. Rozprawę doktorską przygotowuje pod kierunkiem prof. dr hab. Janiny Błachut. Prowadzi badania naukowe w większości poświęcone zagadnieniom kryminologicznym związanym z ochroną praw człowieka i jest autorką kilku publikacji naukowych z tej dziedziny.
Pracowała w Wydziale Praw Człowieka Departamentu Prawno-Traktatowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie zajmowała się analizą merytoryczną skarg kierowanych przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W trakcie studiów sprawowała funkcję Przewodniczącej Sekcji Praw Człowieka TBSP UJ, a obecnie jest Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa i Administracji UJ.