phoca_thumb_s_novum_uj

Tuvalu na Uniwersytecie Jagiellońskim

Program konferencji: w piątek i sobotę (4-5 grudnia) w godzinach 10.00-13.00 odbędą się sesje naukowe w Sali Konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej, poświęcone zagadnieniom związanym z zaistniałym kazusem prawno-politycznym, jak i przyrodniczym.
Ponadto w piątek, w godzinach 16.50-19.00, w Sali Konferencyjnej AGH U-2 pragniemy przygotować część kulturalno-naukową podczas której wystąpi zespół prezentujący tańce i muzykę z Polinezji, a także odbędzie się pokaz filmów i fotografii z Tuvalu połączony z degustacją tamtejszych potraw.
Swoją obecność potwierdzili m.in. Konsul Generalny Tuvalu w Wielkiej Brytanii Dr. Iftikhar Ayaz OBE, II Sekretarz Ambasady Australii w Polsce, Simon Stringer, prezes Japońskiej Fundacji Tuvalu Overview – Shuuichi Endou (uważany za rzecznika interesów Tuvalu, sfotografował wszystkich mieszkańców Tuvalu i przywiezie z sobą kilkanaście zdjęć, które zaprezentowane zostaną również na szczycie klimatycznym w Kopenhadze) oraz przedstawiciele światowej organizacji ekologicznej WWF Polska. Do panelu naukowego zaproszeni zostaną pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych Polskich uczelni.
Tuvalu to niewielkie państwo na Pacyfiku (26 km²), położone na 9 atolach, z czego 8 jest zamieszkałych przez niecałe 12 tys. ludzi; od 2000 r. członek ONZ, w 2008 po raz pierwszy uczestniczyło w igrzyskach olimpijskich. Wyspy są płaskie – do 5 m n.p.m., a w wyniku ociepleń klimatu – szacuje się, że za ok. 40 lat to państwo może zniknąć z mapy świata. I teraz pojawia sie problem – co zrobić z mieszkańcami? przenieś ich na wyspę Kioa, która obecnie należy do Fidżi lub kupić ziemię od Australii? Tuvalu nie posiada prawie żadnych bogactw naturalnych. Gospodarka opiera się na rolnictwie i rybołówstwie, a największym pracodawcą jest rząd. Nie ma tam przemysłu ani wojska, po zaledwie 8 km utwardzonych dróg jeździ kilka samochodów. Główną część dochodów stanowią wpływy ze sprzedaży domeny internetowej .tv, oraz prawa do terenów połowowych i dotacje od mieszkańców Tuvalu pracujących za granic

Podobne wpisy