pslogo

Sukces studentów architektury PŚ

Międzynarodowy konkurs został zorganizowany po raz drugi przez firmę Trimo. To organizacja o ponad 40 letnim doświadczeniu w zakresie inżynierii, produkcji i montażu prefabrykowanych budynków. Celem konkursu jest odkrywanie talentów wśród przyszłych architektów i umożliwienie im „twórczej ingerencji w przestrzeń miejską”. W tym roku studenci mieli za zadanie zaprojektowanie oryginalnej instalacji urbanistycznej przeznaczonej do użytku publicznego. 

W konkursie wzięli udział adepci architektury z 17 krajów z całego świata, którzy przedstawili 147 propozycji, wśród nich było kilka z Polski. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w ciągu kilku miesięcy, a jego otwarcie nastąpi podczas Dni Architektury Trimo, które będą miały miejsce od 4 do 6 czerwca 2009 r. w Lubljanie. 

Kurator konkursu Miloa Florijanćić wyjaśnił, że jury szukało projektu, który wejdzie w relacje z otoczeniem, wprowadzi do niego nową jakość, a jednocześnie spełni wymagania techniczne i względy bezpieczeństwa. Najlepiej odpowiadała tym wymaganiom koncepcja Alicji Choły i Jana Ledwonia – scena o lekkiej, przypominającej rzeźbę konstrukcji, która zyskała poetyckie miano „białego tancerza”. 

Jak mówią autorzy zwycięskiej pracy, zaproponowany obiekt to scena, która będzie służyć mieszkańcom dzielnicy Lubljany – Metelkova Mesto. „Było dla nas ważne, aby projektowana scena była atrakcyjnym i użytecznym elementem także wtedy, gdy nie odbywają się oficjalne występy. Efektem naszej pracy jest rzeźbiarska forma, która może także służyć mieszkańcom jako schronienie lub wspomniane miejsce spotkań” – podkreślili.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy