phoca_thumb_s_novum_uj

Rekordowo długi wykład

Patronat honorowy nad imprezą objął rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Karol Musioł. 
„Wykład to projekt, który rozpocząłem w 2003 roku. Ma on służyć młodym ludziom i zachęcać ich do uczestniczenia w życiu społecznym. Główne narzędzie, za pomocą którego realizuję te cele, to prowadzenie wykładów w ramach Rekordów Guinnesa” – wyjaśnia Errol Tapiwa Muzawazi.
Wykład ma umożliwić zebranie środków na ekspedycję naukową do Afryki, która rozpocznie się w styczniu 2010 r. Będzie to siedmiomiesięczna wyprawa badawcza – przez 22 kraje Czarnego Lądu – w której weźmie udział 7 studentów i absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy będą prowadzili warsztaty edukacyjne na obszarach wiejskich i pracowali jako wolontariusze w lokalnych projektach społecznych.
Uczestnicy wyprawy chcą dotrzeć do miejsc zamieszkanych przez prawdziwych Afrykańczyków, aby zrozumieć problemy tego kontynentu oraz dowiedzieć się więcej na temat ich życia codziennego i perspektyw na przyszłość.
Muzawazi już trzykrotnie – w roku 2003, 2005 i 2006 – bił rekord w tej samej kategorii. Za pierwszym razem mówił przez 62 godz., potem przez 88 godz. i w końcu przez 102 godz. Tym razem będzie bił rekord indyjskiego profesora Jayasimba Ravirala, który w 2007 r. mówił przez 120 godz.
Zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Guinness Word Records w trakcie całego wykładu, musi uczestniczyć w nim publiczność – nawet gdyby miała być to jedna osoba. Wykładowca, co godzinę może zrobić sobie 5-minutową przerwę. Przerwy te mogą być kumulowane, np. 20 minut odpoczynku po 4 godzinach nieprzerwanego wykładania. Wolno jeść i pic, ale nie może to zakłócać toku wykładu. Każdy wątek poruszany podczas wykładu musi trwać co najmniej dwie minuty, ale nie ma ograniczenia co do czasu trwania danego wątku.
Podczas wykładu Errol T. Muzawazi chce m.in. zwrócić uwagę na zagadnienia związane z potrzebą tolerancji międzykulturowej.
Swoje 130 godzinne wystąpienie rozpocznie przedstawieniem momentu narodzin i rozwoju demokracji. Przedstawi koncepcje i modele współczesnej demokracji, historię m.in. parlamentaryzmu, konstytucjonalizmu, wielkie dokumenty demokracji, by następnie przejść do zagadnień związanych z prawami człowieka. Wystąpienie zakończy dygresjami na temat filozofii.
Szczegółowe informacje na temat wykładu są dostępne na stronie: www.thelongestlecture.com. Za jej pomocą będzie można również oglądać na żywo relację z wykładu.
Informacje na temat wyprawy do Afryki można znaleźć na stronie www.africa2010.pl/?lng=pl
Errol T. Muzawazi urodził się w Zimbabwe i jest studentem V roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi badania i otwarcie mówi o potrzebie fundamentalnych reform w Afryce jako koniecznym kroku do rozwoju tego kontynentu. W latach 2006 oraz 2008 był przewodniczącym Afrykańskiego Koła Naukowego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2008 dołączył do Biura Prokuratorskiego w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla Rwandy, gdzie pomagał w gromadzeniu materiałów oskarżających głównych odpowiedzialnych za ludobójstwo w Rwandzie w 1994 roku.
źródło: PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Podobne wpisy