Poznańskie uczelnie chcą zatrzymać absolwentów informatyki w regionie
Rektorzy trzech poznańskich uczelni podpisali 31 marca umowę w sprawie utworzenia spółki, która ma rozpocząć aktywną działalność już w najbliższych tygodniach. Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest stworzenie zdolnym, młodym ludziom takich warunków do dalszego rozwoju zawodowego, by zechcieli pozostać w Poznaniu i Wielkopolsce.
Poznańskie Innowacje będą organizować konkursy skierowane do studentów kierunków informatycznych oraz młodych osób zatrudnionych w branży IT. Twórcy przedsięwzięcia liczą, że wsparcie finansowe zachęci laureatów konkursów do rozwoju i do zakładania własnych firm.
Efektem ogłaszanych przez spółkę konkursów mogą być m.in. nowe, użyteczne aplikacje na urządzenia mobilne czy rozwiązania informatyczne przeznaczone dla przedsiębiorców.
„Spółka nie tylko będzie przyznawała granty na założenie i prowadzenie firmy, ale też będzie służyła wsparciem w zakresie know-how. Nasi eksperci będą podpowiadać, konsultować; młodzi ludzie będą też mogli korzystać z infrastruktury wydziałów naszych uczelni” – powiedział PAP dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM prof. Jerzy Kaczorowski.
Jak dodał, pomysłodawcom przedsięwzięcia zależy na konsolidacji środowiska informatycznego akademickiego Poznania.
„Ta umowa to deklaracja współpracy środowisk matematyków i informatyków skupionych na poznańskich uniwersytetach i Politechnice Poznańskiej. Zamiast z sobą konkurować – postanowiliśmy działać wspólnie. To element tworzenia klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości i branży IT w naszym regionie” – podkreślił prof. Kaczorowski.
Na razie twórcy spółki nie chcą ujawniać, na jakie granty będą mogli liczyć zwycięzcy konkursów. Środki na ten cel mają pochodzić z funduszy unijnych. Poza poznańskimi uczelniami, wsparcia nowemu przedsięwzięciu udzieliły: poznański oddział Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce