phoca_thumb_s_fnrnp_logo

Powrót polskich naukowców do kraju

Inauguracja programu, m.in. podpisanie umowy na rozpoczęcie pierwszego projektu naukowego jednego z laureatów, prof. Stanisława Karpińskiego, odbyła się 2 kwietnia w siedzibie Fundacji. „Program Welcome adresowany jest do wybitnych naukowców z całego świata, którzy zamierzają prowadzić prace badawcze w Polsce” – powiedział wicedyrektor ds. działalności programowej Fundacji Michał Pietras. Jak dodał, w programie uczestniczyć mogą zarówno polscy uczeni, jak i zza granicy. 
„W pierwszej edycji programu do Polski powracają światowej klasy specjaliści z dziedziny biotechnologii, chemii i fizyki. Jest to ogromna szansa dla rozwoju ich dziedzin na gruncie polskim, jak i zachęta do prowadzenia badań w ich zespołach przez młodych polskich naukowców” – podkreślił.
Program Welcome przewiduje utworzenie zespołu naukowego, który wspólnie z laureatem będzie prowadził badania. „Zależy nam na tym, by byli to młodzi naukowcy: studenci, doktoranci i młodzi doktorzy” – podkreślał Pietras.
Laureaci programu otrzymają ok. 17,5 mln zł na realizację badań w Polsce. Prof. Karpiński, który będzie prowadził badania w dziedzinie biotechnologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, otrzymał najwyższy grant w wysokości ok. 6,5 mln zł. Jego badania będą łączyć badania z zakresu systemowej biologii i biotechnologii.
„Ten projekt jest unikalny nie tylko w skali kraju, ale i w skali Europy. (…) Wyprodukowanie np. drzew o zmniejszonej zawartości ligniny (…) przyczyni się do zredukowania o tysiące ton szkodliwych dla środowiska chemikaliów używanych w celulozowniach i papierniach” – mówił profesor.
„Dodatkowym bonusem będzie opracowanie biotechnologicznych metod ulepszenia odporności na niektóre choroby roślin, a w związku z tym ograniczenie zużycia chemicznych środków ochrony. Dzięki temu produkowana żywność będzie zdrowsza i będzie poprawiać jakość życia ludzi i zwierząt” – podkreślił prof. Karpiński.
Pozostali laureaci, którzy będą realizować projekty z chemii i fizyki, otrzymali łącznie ok. 11 mln zł. Badania prof. Samocia, który na Politechnice Wrocławskiej zajmie się m.in. wiązaniem cząstek organicznych z metalami, mają być wykorzystane w nowych mikroskopowych metodach diagnostycznych, m.in. w medycynie. Z kolei dr hab. Sebastian Maćkowski, który swoje badania będzie prowadził na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmie się badaniem właściwości nanostruktur nieorganicznych, które mają być wykorzystane do kontroli układów fotosyntetycznych, m.in. ogniw słonecznych nowej generacji.
Wnioski w bieżącej edycji programu Welcome można składać do 15 kwietnia.
W rozmowie z PAP prezes Fundacji prof. Maciej Żylicz ocenił, że za granicą jest mnóstwo świetnych naukowców polskiego pochodzenia, którzy myślą o tym, żeby wrócić do Polski. „Chcielibyśmy ich mieć tutaj, w kraju, gdzie mogliby przyczynić się do rozwoju polskiej nauki” – podkreślał Żylicz.
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy