phoca_thumb_s_pwr_logo

Politechnika Wrocławska współpracuje z Tajwanem

Uniwersytet w Tajpej może poszczycić się wieloma osiągnięciami w elektronice, architekturze i konstrukcjach budowlanych. Wśród najbardziej spektakularnych sukcesów  należy wymienić udział pracowników naukowych NTUST w powstawaniu Taipei 101. Wieżowiec o wysokości przekraczającej pół kilometra był pierwszym „najwyższym budynkiem świata” wzniesionym w nowym tysiącleciu. Posiada 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych, a podłoga najniższego poziomu podziemnego znajduje się na głębokości 30,3 m.
Największym wyzwaniem było odpowiednie zabezpieczenie wieżowca, który zbudowano na obszarze stałej aktywności sejsmicznej. Na potrzeby Taipei 101 zaprojektowano olbrzymi tłumik drgań harmonicznych, który chroni konstrukcję przed wstrzasami wywołanymi przez trzęsienia ziemi i huragany. Dzięki jego pracy pochłoniętych zostaje około 40% – 45% odchyleń wieży.
Porozumienie między uczelniami będzie dotyczyć m.in. wymiany kadry nauczycielskiej, prowadzenia wspólnych projektów badawczych oraz organizacji konferencji i seminariów. Od pięciu lat z tajwańskim uniwersytetem współpracuje Instytut Fizyki Politechniki Wrocławskiej. Pracownicy obu uczelni wspólnie badają struktury półprzewodnikowe oraz odbywają staże i prowadzą wykłady w Taipei i we Wrocławiu.

Podobne wpisy