Jak wyjaśnia rzecznik UŚ Magdalena Ochwat, do Polski przyjechali słuchacze Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ już po raz trzeci prowadzi te studia na berlińskim Uniwersytecie im. Humboldtów.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w Niemczech. Studenci zakończyli drugi semestr nauki i od 1 do 16 lutego odbyli cykl praktyk w Katowicach. W ciągu dwóch tygodni uczestniczyli w hospitacjach zajęć prowadzonych przez lektorów Szkoły Języka i Kultury Polskiej, a także analizowali i omawiali obejrzane zajęcia, przygotowane przez siebie konspekty.
Poza tym niemieccy studenci, samodzielnie prowadzili lektoraty z cudzoziemcami. Jak dodaje rzecznik UŚ, specjalnie na potrzeby praktyki utworzono trzy grupy obcokrajowców, którzy dzięki temu mogli w czasie ferii doskonalić znajomość języka polskiego. Niemieccy praktykanci prowadzili zajęcia w dwóch grupach początkujących i w jednej grupie średnio zaawansowanej.
Dzięki zróżnicowaniu grup goście z Niemiec mogli porównać charakter pracy z uczniami na różnych poziomach zaawansowania językowego. Musieli również zmierzyć się z trudnościami pracy w grupach różnorodnych językowo, gdzie każdy ze studentów ma inne problemy z wymową czy gramatyką.
„Słuchacze niejednokrotnie podkreślali, że możliwość realizacji praktyk w Polsce pozwoliła im w pełni doświadczyć charakteru pracy lektora nauczającego w grupach wielonarodowych i wielojęzycznych. Bardzo atrakcyjny był dla nich kontakt z przedstawicielami tak różnych kultur. Nauczali przebywających w Polsce studentów z Nigerii, Tadżykistanu, Azerbejdżanu, Egiptu, Hiszpanii, Republiki Czeskiej, Ukrainy” – dodaje rzecznik UŚ. EKR
źródło: PAP – Nauka w Polsce