NANO 2011 w Gdańsku
Tematyka konferencji związana jest z nanomateriałami, nanostrukturami, nanoelektroniką, nanofotoniką, nanobiotechnologią, nanomedycyną, nanourządzeniami, nanorobotami, przemysłowymi zastosowaniami nanotechnologii, inżynierią molekularną, nanomechaniką i nanotrybologią, charakteryzacją i manipulacją w skali nano. Rozważane będą etyczne, społeczne i środowiskowe konsekwencje nanonauki i nanotechnologii oraz sprawy związane z edukacją z zakresu nanotechnologii oraz osiągnięcia PG w tym aspekcie, z uwzględnieniem doświadczeń związanych z budową Centrum Nanotechnologii PG.
Seminarium towarzyszy wystawa aparatury badawczej. Chętni mogą nawet sami wykonać badania na miejscu. Ekspozycja mieście się na II piętrze Gmachu Głównego, w sali i w holu przed salą 300 oraz w gabinecie 312A.
V Krajowa Konferencja Nanotechnologii NANO 2011 stanowi przegląd bieżących prac prowadzonych w krajowych ośrodkach badawczych związanych z nauką i technologiami w skali nano. Przegląd dotyczy głównie metod wytwarzania i charakteryzacji nanomateriałów, ich zastosowań oraz modelowania różnorodnych procesów nanotechnologicznych.
Konferencja NANO 2011 pomyślana jest jako interdyscyplinarne forum naukowo-techniczne, na którym spotykają się przedstawiciele różnych specjalności, o różnym doświadczeniu i zainteresowaniach. Nadrzędnym celem konferencji jest stworzenie szerokiej, krajowej platformy dla prezentacji wyników i wymiany doświadczeń oraz konsolidacja polskiego środowiska naukowego związanego z nanonauką i nanotechnologią w bardzo szerokim znaczeniu obu pojęć. Naukowcy prezentują tu wyniki badań z różnych obszarów nanotechnologii i wskazują możliwości ich wykorzystania w różnych branżach gospodarki.
Inicjatorem i organizatorem konferencji jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, w szczególności Katedra Fizyki Ciała Stałego, kierowana przez prof. Wojciecha Sadowskiego. Patronat nad NANO 2011 objął Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk.