ksiazki

Nagrodzono ksiązki o Europie Środkowo-Wschodniej

Nagrodzona praca, ukazując losy wybranych galicyjskich rodzin niemiecko-austriackich urzędników, zwraca uwagę na skomplikowany proces zjawiska akulturacji i asymilacji. Opierając się na imponującym materiale źródłowym, autorka weryfikuje wiele funkcjonujących w historiografii tez dotyczących rodzin urzędniczych w Galicji. Uhonorowana Nagrodą Główną
książka, przygotowana została w oparciu o rozprawę habilitacyjną. Praca wydana została w 2011 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Nagroda Honorowa za szczególne zasługi na polu naukowym i popularyzatorskim przyznana została dr Annie G. Piotrowskiej (za książkę „Topos muzyki cygańskiej w kulturze europejskiej od końca XVIII do początku XX wieku) oraz dr hab. Joannie Januszewskiej-Jurkiewicz („Stosunki narodowościowe na Wileńszczyźnie w latach 1920-1939”).
Doktor Piotrowska w swojej książce doskonale wykorzystała niezwykle interesujący i oryginalny materiał źródłowy. Autorka interpretując dzieła muzyczne określane przez samych kompozytorów jako tzw. cygańskie, wykazała, iż w kulturze europejskiej dominowały dwa, przenikające się typy dyskursu na temat muzyki cygańskiej: typ asymilacyjny – o wyraźnym charakterze narodowościowym oraz typ nieasymilacyjny, opisujący muzykę cygańską w kategoriach egzotyki i przejawiający się narzuceniem perspektywy rasowej.
Nagrodzona ksiązka dr  hab. Joanny Januszewskiej-Jurkiewicz jest efektem wieloletnich badań autorki, w których ukazuje ona różne aspekty relacji: polsko-litewskich, polsko-białoruskich oraz polsko-żydowskich. Praca nie tylko uzupełnia i poszerza badania nad problematyką stosunków narodowościowych na Wileńszczyźnie, ale również koryguje wiele dotychczasowych ustaleń. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.
Organizatorem Konkursu od 2001 r. jest Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydział Historyczny UJ .

Podobne wpisy