Nagrody premiera trafią na Politechnikę Wrocławską

 

 Zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Rusińskiego z Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn na Wydziale Mechanicznym w składzie: dr hab. inż. Jerzy Czmochowski, dr inż. Marcin Kowalczyk oraz inż. Roman Mazur zajął II miejsce za projekt „Nowe oryginalne połączenia wałka czerpakowego z przekładnią planetarną w napędzie układu koparek”. Autorzy przeprowadzili badania wpływu drgań koparek na sztywność i wytrzymałość najważniejszych elementów tych maszyn za pomocą nowoczesnych metod komputerowych. Wyniki badań i obliczeń posłużyły do zaprojektowania i optymalnego połączenia, a następnie wykonania odpowiednich zespołów. Główna zmiana konstrukcyjna to zastosowanie połączenia kształtowego zamiast połączenia dociskowego. Dzięki niemu czas montażu skraca się z jednego tygodnia do kilku godzin, przedłuża się żywotność podzespołu, a także o ok. 10% wydłuża się czas eksploatacji całej koparki. Nowe rozwiązanie może przynieść również znaczące korzyści ekonomiczne – 7,5 mln zł.

 

Również II miejsce i równorzędną nagrodę otrzyma prof. Edward Chlebus z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej za pracę nad projektem „Automatycznego systemu optycznej inspekcji do wieloparametrycznej kontroli jakości wyrobów w przemyśle”. Zespołem kierował prof. Adam Mazurkiewicz z Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Za rozprawę pt.: „Monitorowanie metodą ultradźwiękową procesu zgrzewania oporowego punktowego” nagrodzony zostanie dr inż. Marcin Korzeniowski z Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Politechniki Wrocławskiej.

 

Politechnika Wrocławska może się również poszczycić nagrodami za wynalazki i innowacyjność.

Łukasz Nawrocki z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego zdobył dwa medale w konkursie „Akademia Młodego Wynalazcy” na 62. Międzynarodowej Wystawie Pomysłów, Wynalazków, Nowych Produktów iENA 2010. Studenta nagrodzono srebrnym medalem za „pneumatyczny trap ratunkowy” oraz brązowym – za „pokrowiec na kask motocyklowy”. Natomiast Absolwent Wydziału Elektroniki został laureatem konkursu na najlepszą pracę magisterską pt. „Akademicki Mistrz Innowacyjności”, który zorganizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Praca Michała Skaleckiego „Symulator kotła parowego z zastosowaniem sztucznych sieci neuronowych” została oceniona najwyżej ze wszystkich zgłoszonych do konkursu. Ideą, do której PARP chce przekonywać osoby piszące prace magisterskie, jest współpraca sfery naukowej i biznesu.

 

Podobne wpisy