phoca_thumb_s_ksap_logo

Nagroda Narodów Zjednoczonych dla KSAP

Polską instytucję zgłosiła do konkursu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ceremonia wręczenia Nagród odbyła się 23 czerwca w Nowym Jorku podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Służby Publicznej.
Jak informuje Mariola Ratscha z ośrodka informacji ONZ w Warszawie, Organizacja podkreśliła szeroki wpływ KSAP na transformację polskiej administracji publicznej i kultury, a także bogatą ofertę edukacyjną w zakresie służby publicznej oraz promowanie dobrych praktyk zarządzania wiedzą w tym sektorze.
W tej edycji nagrodzono nowatorskie programy publiczne w kategoriach: postęp wiedzy o zarządzaniu w instytucjach państwowych; rozwój przejrzystości, rzetelności i odpowiedzialności w usługach publicznych; rozwój wykonywania usług publicznych; wspieranie uczestnictwa w podejmowaniu decyzji programowych poprzez nowe innowacyjne mechanizmy.
Wśród zwycięzców konkursu znalazły się m.in. następujące programy publiczne: system elektronicznego informowania obywateli o bieżącej jakości wody dostarczanej do gospodarstw domowych w Seulu (Korea Południowa) czy rejonowa mobilna klinika społeczna udzielająca podstawowej pomocy medycznej w Zambii. Słowenię nagrodzono za wprowadzenie w życie inicjatywy, która skróciła czas rejestracji firm z 60 do 3 dni i umożliwiła firmom rejestrowanie się bezpłatnie przez internet. Ponadto nagrodzono, bądź wyróżniono programy publiczne z Egiptu, Indii, Kanady, Korei Południowe, Omanu, RPA Szwecji i Tajlandii.
Nagrodę specjalną przyznano za postęp w wiedzy szerzonej przez technologie informacyjne i komunikacyjne krajom Afryki, Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej: Centrum Innowacji Służby Publicznej w RPA, Regionalnemu Biurowi Współpracy dla Informacji Miejskiej z siedzibą w Szanghaju oraz Instytutowi Administracji Publicznej w Ameryce Środkowej.
Nagrody Służby Publicznej mają podkreślić znaczenie innowacji w dziedzinie usług publicznych oraz ich wpływ na codzienne życie ludzi. Powołano je do życia w 2003 roku, by promować profesjonalizm w sektorze publicznym na całym świecie. Ich pomysłodawcą był Departament Ekonomiczno – Społeczny ONZ.
Do konkursu mogą przystąpić organizacje publiczne zarówno na szczeblu krajowym jak i lokalnym oraz partnerstwa publiczno-prywatne. 
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy