sggw logo

Konferencja dot. wołowiny na SGGW

Konferencja „Prokonsumencka gospodarka żywnościowa w krajach Unii Europejskiej” ma ambicję odpowiedzieć m.in. na pytania: jak budować i rozwijać nowoczesny, podejmujący wyzwania przyszłości, atrakcyjny, przede wszystkim dla konsumentów, biznes żywnościowy? Czym jest innowacyjna produkcja wołowiny? Czym jest holistyczne podejście do produkcji i konsumpcji żywności?

Uczestnicy dwudniowej konferencji szukać będą koncepcji i sposobu na nowoczesny biznes żywnościowy, satysfakcjonujący producentów i konsumentów, w unikalnej formule stanowiącej forum dyskusji, a jednocześnie będącej próbą stworzenia strategii budowy tego biznesu. Konferencja i projekt badawczy będący jej zaczynem oraz filarem budowy segmentu wołowiny kulinarnej w Polsce zrywa z dotychczas obowiązującą przy takich okazjach formułą naukowych rozważań czysto teoretycznych.

To wyjątkowe wydarzenie ma przede wszystkim wytyczyć krótką i prostą drogę transferu wyników badań i osiągnięć naukowych do praktyki biznesowej. Chodzi o to, by w jednym miejscu i czasie spotkali się wszyscy zainteresowani produkcją i dostawami wołowiny kulinarnej w Polsce: producenci rolni, przetwórcy i dystrybutorzy, działający zarówno w systemie handlu detalicznego i hurtowego jak i w kanale HoReCa. Na konferencji wszyscy będą mieli szansę usłyszeć o korzyściach, jakie niesie biznes wołowy dla uczestników łańcucha dostaw.

Wołowina w systemie QMP

Projekt, którego celem jest popularyzacja w Polsce wołowiny wysokiej i gwarantowanej jakości produkowanej w systemie QMP, to także punkt wyjścia do nowej koncepcji i praktyki budowania żywnościowego biznesu. Wołowina jest mięsem wyjątkowym – żywnością przyszłości. Ma wysokie walory odżywcze i zawiera mało tłuszczu. Jest źródłem dobrze przyswajalnego żelaza, miedzi oraz przeciwutleniaczy ważnych w profilaktyce nowotworowej.

Wołowina nie oszukuje konsumentów, bo jest odporna na praktyki „poprawiania” towaru przed sprzedażą: nastrzykiwania, nadmiernego solenia czy przyprawiania, to mięso maksymalnie naturalne, o wysokich walorach zdrowotnych i odżywczych. Nie przemawia to na razie do polskich konsumentów, bo przez lata robiono wszystko, by zniechęcić ich do wołowiny, oferując mięso ze sztuk wycofanych z produkcji mleka. A to z wołowiną kulinarną niewiele ma wspólnego – tłumaczy prof. Agnieszka Wierzbicka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Projekt przewraca też do góry nogami dotychczasowe rozumienie komunikacji między producentem, przetwórcą i konsumentem żywności. Nie tylko bowiem ważne jest traceability, a więc śledzenie procesu „od pola do stołu”, by w razie zagrożenia bezpieczeństwa żywności można było prześledzić całą jej drogę zanim trafi na rynek, ale rozpoznanie potrzeb konsumentów związanych z jakością produktu rozumianą jako wiązka oczekiwań wobec niego. Jak więc wypromować wołowinę zapewniającą oczekiwania konsumentów? Jak zakomunikować jej szczególny, prozdrowotny charakter?

Orientacja na konsumenta

– Jeśli w Polsce nie ma mody na wołowinę, trzeba ją wykształcić – uważa prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, Prorektor ds. Dydaktyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, odpowiedzialna za badania konsumenckie w projekcie, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji.

Ale w taki sposób, by od początku produkcji żywca mięso było ”skrojone” na miarę oczekiwań konsumentów, choć dotychczas nie zadawano sobie trudu by je odczytać. Trzeba dać okazję konsumentom, by sami określili czego chcą, jakie są ich oczekiwania? Wielokrotnie ponawiać doświadczenia na dużej grupie konsumentów, by wystandaryzować ich oczekiwania i preferencje.

Skorzystaliśmy z doświadczeń australijskich i w podobny sposób opracowaliśmy metodykę badań konsumenckich. Pierwsze wnioski, które przedstawimy na konferencji, będą „podanymi na tacy” informacjami dla producentów, przedstawicieli szeroko rozumianej branży mięsnej, służb marketingu, a w tym specjalistów od komunikacji z konsumentem oraz reprezentantów handlu i kanału HoReCa. Informacje te podpowiedzą, jak prowadzić wołowinowy biznes, by osiągnąć sukces – tłumaczy prof. Krystyna Gutkowska z SGGW, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Naukowej.

– Ten projekt naukowy bada też stosunek polskich konsumentów do pakowanego mięsa i szuka sposobów na zmianę ich niezbyt pozytywnego nastawienia – zauważa Jerzy Wierzbicki, prezes PZPBM. – Polacy nie mają zaufania do mięsa pakowanego, które kojarzy się im z mięsem niepewny „…ładne z wierzchu, nie wiadomo co pod spodem…”. Na ten temat też mamy wyniki badań. Interesujące są również wyniki badań nastawienia konsumentów do tych kwestii, które prezentuje firma Sealed Air Croyvac.

Produkt wyjątkowy
Producenci wołowiny, próbując pozyskać konsumentów, powinni podkreślać, że to produkt wyjątkowy. Branding, wyróżniające się opakowanie i przemyślane pozycjonowanie wyrobów z wołowiny sprawią, że klienci przestaną porównywać ich cenę z wieprzowiną, a w zamian odczują satysfakcję, że za wyższą cenę zyskują gwarancję wysokiej jakości i doskonałego smaku.

Dlaczego tak często wyważa się u nas otwarte drzwi? Australijczycy znaleźli sposób rozwiązania problemu – powiedzą o tym podczas konferencji. Dlaczego w polskiej branży żywnościowej innowacyjność jest najczęściej jedynie słowem-wytrychem, skoro w wielu przypadkach decyduje o powodzeniu biznesu? Wiedzą o tym np. Francuzi, Anglicy, Walijczycy, Irlandczycy i też są gotowi podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Konferencja ma określony cel i adresatów. Chodzi o dyskusję i przekazanie konkretnych informacji: jak w produkcji żywności rozumieć strategie przyszłości oparte na konsumenckich orientacjach? Strategie, które dadzą podstawę opłacalnemu biznesowi: opartemu na precyzyjnie zaplanowanej produkcji i dystrybucji, która bezbłędnie trafi w oczekiwania konsumenta, dając mu pełną satysfakcję. Kontakty zawarte podczas konferencji, przyswojona wiedza i zaakceptowane rozwiązania w niedalekiej przyszłości powinny przerodzić się w długofalową współpracę rynkową i kontrakty, a więc nowoczesny i opłacalny biznes, do którego na razie trudno jest trafić krajowej branży mięsnej.

Podobne wpisy