amw_logo

Dzień podchorążego – dwa dni uroczystości

Obchody Dnia Podchorążego rozpoczęły się już w piątek, 26 listopada i obfitowały w wiele atrakcji. W tym dniu odbyły się Wybory Miss Akademii Marynarki Wojennej. Najpiękniejszą studentką została Karolina Wendt studentka pierwszego roku stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych. Miss Akademii Marynarki Wojennej nie kryła wzruszenia, jednak zaznaczała, że nie czuje się gwiazdą. Po kilku dniach pytana o wrażenia odpowiedziała: jestem bardzo szczęśliwa, rodzina jest bardzo ze mnie dumna, a najbardziej jeden z braci. Szczęścia nie kryły inne finalistki. Magdalena Walaszczyk, studentka pierwszego roku pedagogiki na WNHiS, została I wicemiss. Natomiast tytuł II wicemiss zdobyła pochodząca z Ukrainy Uljana Tkaczuk, również studentka pierwszego roku stosunków międzynarodowych. Przyznano także tytuł Miss Publiczności, który otrzymała Natalia Skowron, studentka II roku stosunków międzynarodowych. Każda z kandydatek musiała zaprezentować się w czterech różnych strojach: plażowym, wieczorowym, urzędowym oraz w ubiorze, który wiąże się bezpośrednio z jej wymarzonym zawodem. Musiały także pochwalić się swoimi talentami oraz odpowiedzieć na pytania podczas krótkiego quizu. Wszystko oceniało jury, w składzie którego byli między innymi: Miss Polski 2009 Anna Jamróz oraz zastępca rektora komandor Mariusz Mięsikowski.

Także w piątek, każdy mógł zobaczyć Akademię Marynarki Wojennej „od kuchni” podczas „Dnia Otwartej Uczelni”. Można było spróbować manewrować okrętem w symulatorze mostka nawigacyjnego, sprawdzić się na symulatorze strzeleckim, zobaczyć na czym polegają strzelania artyleryjskie, jak również spojrzeć daleko w gwiazdy w akademickim planetarium. Każdy mógł zapoznać się z oferta dydaktyczną uczelni oraz dowiedzieć się szczegółów odnośnie spraw socjalno-bytowych. W tym dniu studenci zmagali się również w turnieju piłki halowej o Puchar Komendanta AMW. W zawodach brało udział 12 ekip, a zwycięską okazała się drużyna z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych.

W obchody Dnia Podchorążego na stałe jest również wpisany Bal Podchorążego. Uroczystość podczas, której mundury przeplatały się z sukniami wieczorowymi pań. Bal zgodnie z tradycją otworzył rektor-komendant AMW kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz życząc wszystkim udanej zabawy. Jednocześnie zaprosił do poloneza, który osobiście poprowadził. W obchodach Dnia Podchorążego, w tym również w balu brały udział zagraniczne delegacje szkół wojenno-morskich z Danii, Francji, Hiszpanii i Niemiec. Przybyły również delegacje polskich szkół mundurowych, w tym z Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Poniedziałek, 29 listopada to drugi dzień obchodów Dnia Podchorążego. Dzień patriotyczny, podczas którego odbył się uroczysty capstrzyk, parada oraz apel, gdzie Rektor-Komendant przekazał władzę nad uczelnią podchorążym. Parada rozpoczęła się o godzinie 16:30 capstrzykiem przed Urzędem Miasta Gdynia. Studenci i kadra dydaktyczna AMW wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali, w blasku niesionych pochodni ulicą, Świętojańską. Paradzie towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, a także pododdział podchorążych w ubiorach historycznych. Po dojściu parady na Skwer Kościuszki delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod płytą Marynarza Polskiego. Następnie wszyscy przemaszerowali pod ORP „Błyskawica” by o 17:30 rozpocząć uroczysty apel. W trakcie, którego odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia uczelnią podchorążym. Finałem obchodów, w tym dniu był pokaz sztucznych ogni, który ufundowany został przez Wydział Kultury, Rekreacji i Sportu Urzędu Miasta Gdynia.

Podobne wpisy