Dlaczego warto studiować na UJ?
W badaniu wzięło udział ponad 480 licealistów z Krakowa i okolic, nieco ponad 63% kobiet i 37% mężczyzn. Respondentów poproszono o ocenę ważności kryteriów, którymi kierują się przy wyborze uczelni, przy wyborze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierunku studiów. Dodatkowo odpowiedzieli na pytanie, czy wybierając kierunek studiów i uczelni planują, co będą robić w przyszłości a tym samym dokonują wyboru zawodu i przyszłej pracy.
Wyniki wskazują, że w przypadku wyboru Uniwersytetu Jagiellońskiego jako miejsca studiów, najwyżej ocenione zostały oferta programowa uczelni i wysoki poziom nauczania, osobiste ambicje, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem, osobiste zainteresowania – pasja, a także perspektywa dobrych zarobków po studiach.
W przypadku wyboru kierunku studiów najważniejsze, według uczestników ankiety, są uzdolnienia i zainteresowania, perspektywy zatrudnienia, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem oraz atrakcyjność zajęć na danym kierunku.
Wybór kierunku a plany na przyszłość
Licealistów zapytano czy wybierając kierunek studiów planują, co będą robić w przyszłości. Okazało się, że ponad 91% respondentów wybierając kierunek studiów planuje, co będzie robić w przyszłości. Odpowiedzi zdecydowanie tak i raczej tak zaznaczyło kolejno 231 (48%) i 210 (44%) osób. Zaledwie 15 (3%) osób zaznaczyło odpowiedzi raczej nie i zdecydowanie nie, 24 (5%) osoby zaznaczyły odpowiedź trudno powiedzieć.
Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim a szanse na zatrudnienie w przyszłości
Badania pokazały również, że dla 52% osób, wybór uczelni, a dla 75% osób, wybór kierunku studiów, oznacza wybór zawodu i przyszłej pracy. Co bardzo istotne, zdaniem ponad 53% ankietowanych, studia na Uniwersytecie Jagiellońskim zwiększają ich szanse na zatrudnienie w przyszłości. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, te same cechy były najbardziej cenione i istotne przy wyborze krakowskiej uczelni, choć różna była kolejność ich wymieniania.