phoca_thumb_s_naukowcy1

Posiedzenie Europejskiej Rady Badań

ERC (European Research Council) została powołana trzy lata temu przez Komisję Europejską w celu stworzenia nowego mechanizmu finansowania najbardziej ambitnych badań naukowych. W jej skład wchodzi 22 wybitnych uczonych europejskich (w tym wielu laureatów nagrody Nobla), wybranych w specjalnej procedurze opiniowania przez europejskie środowisko naukowe. Ze strony polskiej członkiem ERC jest prezes PAN, prof. Michał Kleiber.
Głównym zadaniem Rady jest finansowanie badań podstawowych oraz badań w dziedzinie nowych technologii. Wypracowany przez ERC mechanizm finansowania projektów badawczych – mniej zbiurokratyzowany od tego, jaki obowiązuje od lat w Unii Europejskiej – sprzyja tym zamierzeniom. Jego pilotażowy charakter może mieć wpływ na przyszłe procedury unijne w tym zakresie.
ERC dysponuje obecnie rocznym budżetem przekraczającym miliard euro. Jest on przeznaczony na realizację badań w trzech głównych obszarach – humanistyce, naukach ścisłych oraz nauce o życiu. Rada prowadzi też politykę zachęcania do powrotu uczonych z krajów UE, którzy wyemigrowali za granicę (głównie do USA), poprzez finansowanie badań prowadzonych przez uczonych z krajów pozaunijnych – pod warunkiem wykonywania ich na terenie Unii i we współpracy z uczonymi z krajów Wspólnoty.
W posiedzeniu w Warszawie weźmie udział ponad 30 członków Rady oraz wielu przedstawicieli polskiego środowiska naukowego. Przewidziano także wystąpienie Barbary Kudryckiej – minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Jeden z wątków spotkania będzie dotyczył założeń międzynarodowego konkursu „Ideas” („Pomysły”), adresowanego do młodych naukowców ze stopniem doktora. Jego pierwszymi polskimi beneficjentami są dr Natalia Letki z Colegium Civitas (grant na badania porównawcze nad postrzeganiem dóbr publicznych przez opinię publiczną w 15 krajach Europy Środkowowschodniej) oraz dr hab. Mikołaj Bojańczyk z Uniwersytetu Warszawskiego (grant na badania nad zastosowaniami logiki w informatyce).
Waldemar Pławski
źródło: PAP – Nauka w Polsce,

Podobne wpisy