Dwudniowe obrady China’s quest for African resources: scramble or strategic partnerships? toczyć się będą w Auli Leopoldyńskiej. Weźmie w nich udział blisko 100 osób zainteresowanych tematyką. Z wykładami wystąpią naukowcy z Europy, Afryki i Azji. W środę 16 grudnia rozpocznie się natomiast szkoła zimowa „Chiny w Afryce: wyzwania i szanse”. 30 jej uczestników to wyłonieni w trybie konkursowym studenci z Europy Środkowo-Wschodniej: Czesi, Litwini, Polacy, Słowacy i Węgrzy. Warsztaty dla nich poprowadzą specjaliści od stosunków chińsko-afrykańskich zaproszeni na konferencję.
Projekt „Zgubne Transakcje” otrzymał grant w wyskości miliona euro od Biura Europe Aid, zarządzającego pomocą zewnętrzną Wspólnoty Europejskiej. Realizuje go 11 instytucji z Holandii, Niemiec, Belgii, Konga, Angoli i RPA. Polską grupą – pracowników i doktorantów Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr – kierują prof. Elżbieta Stadtmüler i dr Dominik Kopiński.
Impulsem, aby skierować uwagę społeczeństw, rządów i przedsiębiorców na handel surowcami afrykańskimi oraz stworzyć system kontroli tych transakcji, były doświadczenia z Angoli, Liberii, Sierra Leone i Konga. Zyski pochodzące z eksploatacji w tych krajach złóż ropy, kopalni złota i diamentów przeznaczane były na zakup broni, która umożliwiała trwanie krwawym dyktaturom i kontynuowanie wojen. I tak bogactwa naturalne zamiast przynieść dobrobyt mieszkańcom, pogrążają kontynent w nędzy i chaosie. Zgubne dla Afrykanów transakcje przynoszą korzyści elitom politycznym i międzynarodowym koncernom.
Wrocławską konferencję poświęconą chińskiej obecności w Afryce otworzy o godz.9.00 Holenderka Anneke Galama, koordynatorka projektu „Zgubne transakcje”. Pierwszy wykład wygłosi prof. Ian Taylor ze szkockiego University of St Andrews, światowej klasy znawca relacji chińsko-afrykańskich. Zamierza on przedstawić argumenty obalające pogląd, że zalewając Afrykę swoimi tanimi wyrobami Chiny rujnują rodzimy przemysł na kontynencie. Zdaniem prof. Taylora teza taka jest wygodna dla afrykańskich polityków, którzy w ten sposób tłumaczą swoją nieudolności i brak działań na rzecz rozwoju gospodarczego. Kolejnym mówcą będzie prof. Jan Milewski, nestor polskich afrykanistów, który zarysuje historyczną panoramę stosunków chińsko-afrykańskich.
W ciągu dwóch dni w Auli Leopoldyńskiej będzie można wysłuchać blisko 30 referatów zgrupowanych w sześciu sesjach tematycznych:
1.Zaangażowanie Chin w Afryce. Panorama,
2.Chiny i Zachód w Afryce: rywalizacja i współpraca
3.Chiny i Indie: wyścig azjatyckich gigantów po afrykańskie surowce.
4.Chińsko-afrykańskie zbliżenia. Studia przypadków,
5.Ujarzmianie chińskiego smoka: od współpracy globalnej do lokalnej,
6.Socjokulturowy wymiar stosunków chińsko-afrykańskich.
Szczegółowy program konferencji
http://www.ism.uni.wroc.pl/sites/ism/news/2009/china_in_africa/ft_wroclaw_conference_programme.pdf