sggw-logo1

Centrum Wodne SGGW zwyciężyło w konkursie “Fundusze i Nauka”

Kapituła ogólnopolskiego konkursu “Fundusze i Nauka” wręczyła również nagrody w kategorii Komercjalizacja badań oraz Wspomaganie rozwoju kompetencji pracowników instytucji badawczych. Konkurs “Fundusze i Nauka” jest elementem projektu „Fundusze Europejskie dla nauki – nauka dla Polski”, który jako jedyny projekt szkoleniowy otrzymał dofinansowanie w ramach tegorocznego konkursu dotacji na przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych dotyczących Funduszy Europejskich. Skierowany był do instytucji naukowych, jednostek badawczo-rozwojowych oraz szkół wyższych, a jego celem było wyłonienie najlepszych projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, które przyczyniły się do rozwoju nauki w Polsce.

 

SGGW otworzyło Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska, tak zwane Centrum Wodne w czerwca br. Projekt finansowany jest między innymi ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Łączna wartość całej inwestycji, wraz wyposażeniem laboratoriów sięgnęła 60 mln. złotych.

 

„Na powierzchni 1,5 hektara powstał park wodny (model rzeki) oraz budynek badawczo-dydaktyczny. Model rzeki odzwierciedla naturalne środowisko rzeczne. Można tu zobaczyć w jaki sposób spiętrza się wodę oraz jakie rośliny rosną wzdłuż rzeki. Woda to światowy problem na najbliższe stulecia, dlatego będziemy badać i uczyć, w jaki sposób ją magazynować i ograniczać zużycie” – wyjaśnia prof. dr hab. Alojzy Szymański, Rektor SGGW.

 

Centrum Wodne jest największym krajowym obiektem badawczym zajmującym się problematyką wody, skupiającym 20 laboratoriów z rożnych dziadzin. Jest to także poligon doświadczalny dla naukowców i studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Projekt obejmował budowę i wyposażenie budynku laboratoryjno-dydaktycznego z pracowniami i laboratoriami Katedry Geoinżynierii, Budownictwa i Geodezji, Inżynierii Wodnej i Rekultywacji Środowiska oraz Katedry Kształtowania Środowiska.

 

W założeniu Centrum Wodne składa się z modelu cieku wodnego połączonego ze zbiornikami troficznymi. Całość układu wodnego obrazuje obieg wody w środowisku. System ten można podzielić na część odwzorowującą zlewnię górską oraz część stanowiącą zlewnię rzeki nizinnej. Odpowiednie ukształtowanie doku ze szklaną ścianą umożliwia zejście w głąb zbiornika wodnego i pozwala na obserwację rozwoju strefy przybrzeżnej. W Centrum Wodnym są również zbudowane modele typowych budowli hydrotechnicznych w korytach i zbiornikach rzecznych. Taka praktyczna możliwość zapoznania się przez studentów i doktorantów z systemem modelowania warunków hydraulicznych, hydrobiologicznych, jak również obserwacja rozwiązań konstrukcyjnych budownictwa hydrotechnicznego, jest unikatowa w skali kraju – żadna inna uczelnia nie dysponuje tak rozwiniętą infrastrukturę z zakresu inżynierii wodnej i budownictwa hydrotechnicznego.

Podobne wpisy