Bialski Wydział Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego obchodzi w tym roku jubileusz. Jaką uczelnią jest w roku swoich 40- tych urodzin?
Jest uczelnią z tradycjami i perspektywami. Bialski Wydział, w roku swoich 40-tych urodzin, kształci około 3 tyś. studentów. Od 1 października 2010 r. zmienił nazwę na Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej.
Co AWF w Białej Podlaskiej – pod taką nazwą w powszechnej świadomości funkcjonuje bialski Wydział – ma do zaoferowania przyszłym studentom?
Aktualnie bialski Wydział kształci na czterech kierunkach studiów: wychowanie fizyczne, kosmetologia, fizjoterapia, turystyka i rekreacja. W tym roku uruchomimy kierunek sport. Będziemy się specjalizowali głównie w kształceniu trenerów piłki nożnej i innych gier zespołowych, lekkiej atletyki oraz menadżerów sportu. Studentom zapewniamy przede wszystkim wiedzę i doświadczenie najlepszych wykładowców, znakomitą bazę sportową, która umożliwia najlepsze warunki do studiowania.
Bialski AWF oferuje swoim studentom wyjazdy zagraniczne?
Oczywiście zmierzamy do coraz większego umiędzynarodowienia naszych studiów. Dzisiaj nasi studenci odbywają praktyki zagraniczne, a także mają możliwość nauki za granicą w 52 uczelniach w 18 krajach europejskich. Wielu z nich korzysta z tej okazji.
W bialskim środowisku ma Pan opinię doskonałego menedżera. Co Pańskim zdaniem decyduje o sukcesie uczelni?
Drogą do sukcesu jest bezustanny progres. Rozwój uczelni, oprócz podnoszenia poziomu kształcenia studentów, wymaga przede wszystkim rozwoju kadry naukowej. Bialski Wydział jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem naukowym. Posiadamy uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk o kulturze fizycznej. Wydział jest wydawcą kwartalnika „Polish Journal of Sport and Tourism” poświęconego problemom sportu i turystyki w aspekcie nauk medyczno-przyrodniczych i humanistycznych. Czasopismo posiada 6 punktów, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2010 roku. Osiągnięcia naukowe pracowników bialskiego AWF sprawiły, że w wyniku przeprowadzonej oceny parametrycznej otrzymał on w tym roku od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego tzw. 3 kategorię, która zapewni nam finansowanie badań naukowych na kolejnych 5 lat. Taką kategorię otrzymały podobne wydziału w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach.
Na jakim etapie rozwoju jest teraz bialski AWF?
Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu wciąż się rozwija. Widać to w realizowanych kolejno inwestycjach, które wkrótce wpiszą się w krajobraz Białej Podlaskiej i będą jej wizytówką. Trwa budowa Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju. Koszt tej inwestycji, blisko 40 min złotych, stanowi równowartość wybudowania trzech krytych pływalni. Jeszcze w tym roku ruszy budowa hali sportowo-widowiskowej za ponad 20 min zł, która będzie zarządzana wspólnie przez Uczelnię i Miasto. Z obiektu będą mogli korzystać mieszkańcy Białej Podlaskiej, osoby niepełnosprawne, dla których zapewniona zostanie profesjonalna pomoc, a także studenci. Myślę, że ta inwestycja będzie ważnym krokiem ku stworzeniu w Białej Podlaskiej ośrodka oferującego jedne z najlepszych w Polsce warunków do studiowania.
Czego życzy Pan bialskiemu Wydziałowi AWF z okazji Jubileuszu?
Bialskiemu AWF życzę przede wszystkim jak największej ilości zadowolonych studentów, utalentowanych sportowców i kolejnych pokoleń absolwentów, którzy będą wizytówką uczelni. Życzę mu oczywiście kolejnych sukcesów, powiększania oferty edukacyjnej studiów oraz powodzenia w pozyskiwaniu funduszy na rozbudowę jego infrastruktury. Mam nadzieję i przekonanie, że rozwój Wydziału, głownie naukowy, będzie jeszcze bardziej dynamiczny. Wszystko zależy od rzetelności i ambicji pracowników, przed którymi stoją nowe wyzwania. Sprostania tym wyzwaniom życzę nam wszystkim.
Szczegółowe informacje na temat uczelni i kierunków studiów są dostępne na stronie internetowej www.awf-bp.edu.pl