agh-logo1

AGH podpisała będzie współracować z Energy Micro

Na mocy porozumienia firma Energy Micro będzie wspierać uczelnię dostarczając sprzęt, organizując wykłady i praktyki dla studentów oraz pomagając przy organizacji kursów z zakresu projektowania układów scalonych i programowania mikrokontrolerów. Umowa gwarantuje także prowadzenie szkoleń dla studentów i naukowców oraz utworzenie programu praktyk i staży studenckich. Porozumienie podpisali Prorektor ds. Ogólnych AGH, prof. Mirosław Karbowniczek oraz Dyrektor Generalny Energy Micro, Geir Forre.

 

Energy Micro powstała w 2007 roku w Oslo i zajmuje się projektowaniem i produkcją innowacyjnych układów scalonych o bardzo małym poborze prądu przeznaczonych m.in. do bezprzewodowej transmisji danych. Dzięki takim układom implanty medyczne funkcjonują nieprzerwanie wewnątrz organizmów a urządzenia przenośne, np. telefony komórkowe, działają bez potrzeby częstego ładowania baterii. Firma posiada w swoim asortymencie ponad 240 mikrokontrolerów oraz nadajników i odbiorników radiowych. Liczne testy wykazały, że zastosowana w nich technologia Gecko pozwala ograniczyć zużycie energii do nawet 25%, w porównaniu do energii pobieranej przez konkurencyjne mikrokontrolery.

 

Naukowcy z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH na co dzień opracowują i badają m.in. układy scalone przystosowane do pracy w niskich temperaturach, co koresponduje z kierunkami badań firmy Energy Micro. Dotychczasowa współpraca grupy badawczej prof. Andrzeja Kosa z Katedry Elektroniki AGH z norweską firmą zaowocowała utworzeniem w lipcu tego roku filii firmy w Krakowie. Obecnie zatrudnia ona sześć osób, prowadząc nabór na kilka kolejnych stanowisk. Docelowo w krakowskim ośrodku pracować ma 50 inżynierów.

Podobne wpisy