phoca_thumb_s_nagroda_jury_uek

Przyznano nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego!

Już po raz czternasty wybrany został laureat prestiżowej Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie za wybitne osiągnięcia dziennikarskie o tematyce ekonomicznej. W tym roku Jury konkursu zadecydowało, iż laur zwycięstwa przypadnie Zbigniewowi Bartusiowi z Dziennika Polskiego. Wysokość Nagrody wynosi 15 000 tys. złotych, a jej Mecenasem jest Deutsche Bank PBC SA.
Posiedzenie Jury Nagrody odbyło się 25 września br., o godz. 11.30, w sali Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W posiedzeniu, któremu przewodniczył prof. Roman Niestrój – Rektor UEK, wzięli udział:
– red. Piotr Aleksandrowicz – red. naczelny Newsweek Polska, laureat XIII edycji Nagrody,
– dr Leszek Czarnecki – założyciel i prezes GETIN Bank,
– prof. dr hab. Jan Czekaj – członek Rady Polityki Pieniężnej,
– prof. dr hab. Zbigniew Dworzecki – prezes Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa,
– prof. dr hab. Robert Gwiazdowski – prezydent Centrum im. A. Smitha,
– Sebastian Kolisz – dyrektor Małopolskich Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości,
– dr Ada Kostrz-Kostecka – członek Zarządu PAP,
– dr Julita Maciejewicz-Ryś – wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego,
– prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego,
– red. Marek Misiak – red. naczelny Nowego Życia Gospodarczego, laureat XII edycji Nagrody,
– red. Roman Młodkowski – red. naczelny TVN CNBC Biznes, laureat X edycji Nagrody
– red. Paweł Motyl – dyrektor generalny Harvard Business Review Polska,
– Sabina Salamon – dyrektor Departamentu Komunikacji Deutsche Bank,
– Jarosław Skorulski – prezes TFI Allianz,
– Andrzej Stawiarski – prezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Jury wyłoniło laureata Nagrody spośród 27 kandydatur, zgłoszonych przez kolegia redakcyjne gazet, czasopism, portali internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych, instytucje biznesowe i naukowe. Wśród nominowanych w tym roku dziennikarzy znaleźli się:
1. Zbigniew Bartuś – „Dziennik Polski”
2. Magdalena Cenker – „TV Biznes”
3. Sylwia Chmielarz – „PR Wrocław”
4. Irena Dryll – „Nowe Życie Gospodarcze”
5. Paweł Gadomski – „TVP1”
6. Elżbieta Glapiak – „Rzeczpospolita”
7. Beata Kalinowska – „Rzeczpospolita”
8. Anna Kolmer – „Polskie Radio Szczecin SA”
9. Mikołaj Kunica – „TVN CNBC Biznes”
10. Magdalena Lemańska – „Rzeczpospolita”
11. Agnieszka Łakoma – „Rzeczpospolita”
12. Marcin Musiał – Zespół Gospodarki „PAP”
13. B. Olszewska, M. Sępiak – „TVP POLONIA”
14. P. Witold Orłowski – „Gazeta Wyborcza”
15. Bogusław Półtorak – „Bankier.pl”
16. Maciej Samcik – „Gazeta Wyborcza”
17. Paweł Sołtys – „Polskie Radio PR III”
18. Krzysztof Stępień – „Gazeta Giełdy Parkiet”
19. Wojciech Surmacz – „Newsweek Polska”
20. Wojciech Szeląg – „Polsat News”
21. Cezary Szymanek – „Radio Pin”, „Rzeczpospolita”
22. Marek Tejchman – „TVN CNBC Biznes”
23. Danuta Walewska – „Rzeczpospolita”
24. Miłosz Węglewski – „Newsweek Polska”
25. Wojciech Wojnowski – „UE-Fundusze Strukturalne”
26. Michał Zieliński – „Wprost”
27. Jacek Żakowski – „Polityka”
Po burzliwej dyskusji członkowie Jury przystąpili do dwóch tur tajnych głosowań. Po przeliczeniu głosów i ogłoszeniu wyników Jury, gratulując wyłonienia zwycięzcy kolejnej edycji konkursu, nagrodziło laureata gromkimi brawami. W tym roku Nagroda im. E. Kwiatkowskiego trafi w ręce Zbigniewa Bartusia z Dziennika Polskiego za rzeczową analizę problemów przed którymi stoi polska gospodarka.
Oficjalne ogłoszenie werdyktu Jury oraz wręczenie Nagrody nastąpi 7 października br. – podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2009/2010. W uroczystym przekazaniu wygranej uczestniczyła będzie dr Julita Maciejewicz-Ryś – wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego, a zwycięzca po raz pierwszy w historii obdarowany zostanie symboliczną statuetką, zaprojektowaną przez krakowskiego artystę rzeźbiarza prof. Stefana Dousę.
Informacje dodatkowe:
Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego ustanowił w 1995 roku Senat naszej Uczelni, w trosce o stan informacji i poziom publicystyki ekonomicznej w mediach. Tym szczególnym wyróżnieniem honorowani są autorzy wybitnych utworów dziennikarskich o tematyce ekonomicznej. Nominowanych do wyróżnienia dziennikarzy zgłaszają redakcje i członkowie Kapituły Nagrody, a wybór laureata następuje w czasie posiedzenia Jury, wyłonionego spośród członków tejże Kapituły.
W 14-letniej historii tego wyjątkowego wyróżnienia docenieni zostali między innymi tacy dziennikarze, jak: Tomasz Prusek, Bogdan Wasztyl, Joanna Solska, Wiktor Legowicz, Tadeusz Mosz, Roman Młodkowski, Witold Gadomski, Marek Misiak, Piotr Aleksandrowicz.
Nagroda ustanowiona przez Uczelnię nosi imię Eugeniusza Kwiatkowskiego nie bez powodu. Wybór patrona konkursu nie był przypadkowy. Eugeniusz Kwiatkowski to niekonwencjonalna postać w historii Polski XX wieku. Posiadał szerokie zainteresowania intelektualne. Interesował się nowoczesną techniką przemysłową, chemią, historią, zajmowała go także polityka morska oraz nauki ekonomiczne. Wybitny ekonomista, minister przemysłu i handlu, minister skarbu, wicepremier, kierownik delegatury rządu ds. Wybrzeża. Urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie.
Karierę ministerialną rozpoczął po zamachu majowym w 1926 roku, kiedy to kierując resortem przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla, przyczynił się do przyspieszenia budowy portu i miasta Gdyni, zapoczątkował rozwój towarzystw żeglugowych oraz sprawował pieczę nad budową najnowocześniejszej w owym czasie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach pod Tarnowem. Łączył w sobie cechy działacza gospodarczego i męża stanu, wyróżniał się erudycją i bogatą osobowością. Kolejny raz powołany na rządowe stanowiska pełnił w latach 1935 – 1939 funkcje ministra skarbu i wicepremiera w gabinetach Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego (1935 – 1936) i Felicjana Sławoja-Składkowskiego (1936 – 1939) kierując całokształtem życia gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Patronował Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu, będąc autorem jego planu, a następnie koordynatorem jego budowy.
Po 1948 r. przeniósł się Krakowa i poświęcił pracy naukowej: wykładał historię gospodarczą świata w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Gdyni i w Uniwersytecie Jagiellońskim. Był członkiem licznych towarzystw naukowych, współpracował z czasopismami fachowymi. W 1972 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą oraz otrzymał złotą odznakę „Zasłużony Pracownik Morza”. W 1974 r. został nadany mu tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Zmarł w Krakowie 22 sierpnia 1974 r. 13 czerwca 1997 roku został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w uznaniu znamienitych zasług.

Podobne wpisy