90 lat UAM
Największa poznańska uczelnia powstała dokładnie 90 lat temu. Początkowo nazywała się Wszechnicą Piastowską, rok później przemianowana została na Uniwersytet Poznański. W 1955 r. otrzymała patrona. W pierwszych latach przezywana była jednak Uniwersytetem Smarkatym, a to dlatego, że pracę w nim znaleźli młodzi profesorowie z innych części kraju, którzy w starszych uczelniach nie mieliby szans na własne katedry.
O godz. 9.30 rozpocznie się msza święta w Katedrze. Po niej społeczność akademicka przemaszeruje z Ostrowa Tumskiego na uczelnię – 90 lat temu szli do Zamku, dziś pójdą do Auli UAM. Uroczyste posiedzenie Senatu potrwa od godz. 13 do 14.45. Uczestnicy postarają się powtórzyć atmosferę sprzed niemal wieku. Dzisiejszą uroczystość będzie można jednak śledzić w internecie i na wystawionym na placu Mickiewicza telebimie.
W innym miejscu goście rektora zjedzą obiad. 90 lat temu pierwszy rektor Wszechnicy Piastowskiej, Heliodor Święcicki, zapraszał do „Bazaru”. Rektorowi Bronisławowi Marciniakowi uniemożliwia to trwający w hotelu remont. Inny będzie repertuar koncertu. 90 lat temu artyści wystawili „Halkę” Moniuszki. Dziś o godz. 19 w auli zaśpiewa Chór Akademicki UAM, Chór Kameralny UAM, Poznańskie Słowiki, zagra Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Także to wydarzenie zobaczymy na telebimie.
UAM będzie świętował przez parę dni, wspólnie ze szkołami, które z niego wyrosły: Uniwersytetem Przyrodniczym, Medycznym i Akademią Wychowania Fizycznego. Wspólną imprezą będzie Jubileuszowy Piknik Uniwersytecki – w sobotę 9 maja, w parku przed operą. Tam będzie można zdobyć heliodory, mosiężne monety, które w ilości 50 tys. sztuk wybito z okazji urodzin uczelni. Jeden heliodor ma wartość 4 zł, będzie można go wydać na pikniku, a do końca lipca tego roku – w uniwersyteckich księgarniach i bufetach. Przez internet, na stronie www.jubileusz.amu.edu.pl, zamawiać można srebrne monety o nominale 40 heliodorów.
Uroczystości zakończą się w niedzielę, rajdem do Śremu, miejscowości, z której pochodził Heliodor Święcicki.
Z okazji jubileuszu Poczta Polska wyemituje karty pocztowe z wizerunkami twórców Uniwersytetu Poznańskiego i wypuści specjalne znaczki i okolicznościowy datownik.
źródło: Gazeta Wyborcza Poznań