V Krajowe Sympozjum: „Naturalne i Syntetyczne Surowce Zapachowe i Kosmetyczne”

Od czego zależy rodzaj zapachu? Jak otrzymać związki zapachowe, jak je wyodrębnić np. z roślin? Jakie metody zastosować by je zidentyfikować? Czy związki te wykazują aktywność biologiczną i jak ją wykorzystać? Co nowego w branży surowców kosmetycznych? To tylko niektóre z pytań jakie stawiają sobie naukowcy w różnych ośrodkach naukowych w Polsce podejmując badania eksperymentalne.

Odpowiedzi, którymi są nowe wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas sympozjum: organizowanego przez zespół naukowy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ wiodący w Polsce w dziedzinie syntezy, wyodrębniania z roślin, badania i wykorzystania związków zapachowych. Zespołowi przewodniczy dr hab. Danuta Kalemba, prof. PŁ z Instytutu Podstaw Chemii Żywności.

Jak mówi dr Anna Kurowska z komitetu organizacyjnego sympozjum – Dużą część referatów poświęcona będzie olejkom eterycznym, lotnym mieszaninom związków chemicznych, występującym naturalnie w roślinach. To one nadają roślinom zapach, a wyodrębnione z nich znajdują szerokie zastosowanie jako dodatki do kosmetyków, produktów spożywczych i farmaceutycznych oraz w aromaterapii. Zachwycają bogactwem zapachów i wykazują właściwości biologiczne (np. antydrobnoustrojowe, antyoksydacyjne). Będą także wystąpienia poświęcone produktom kosmetycznym i spożywczym (aromaty serów, pieczywa). Prezentowane będą osiągnięcia związane z modyfikacją profilu zapachowego związków. Kilka doniesień dotyczyć będzie biotechnologii – wykorzystania kultur roślinnych in vitro do pozyskania związków chemicznych przydatnych w kosmetyce.

Obok naukowców, doktorantów i studentów w obradach udział wezmą przedstawiciele firm produkujących związki zapachowe i zainteresowanych zastosowaniem tych związków w produktach kosmetycznych.

Podobne wpisy