28 listopada w Warszawie nagrody młodym ludziom wręczyli prof. Nowicki i sekretarz generalny Niemieckiej Federalnej Fundacji „Środowisko” (DBU – Deutsche Bundesstiftung Umwelt) Fritz Brickwedde.
W poprzednich 12. edycjach stypendia otrzymało w sumie 197 Polaków. To fundowane półroczne i roczne staże na niemieckich uniwersytetach, w instytutach badawczych, w firmach, organizacjach pozarządowych i ministerstwach.
Tegoroczne stypendia trafiły przede wszystkim do kobiet; tylko dwóch laureatów to mężczyźni: Rafał Becker i Przemysław Mroczkowski – obaj z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 12 pozostałych nagród otrzymały panie. Cztery z nich studiowały w Warszawie: Lidia Lechowska i Anna Wiśniewska z Uniwersytetu Warszawskiego, Elżbieta Kumanowska z Politechniki Warszawskiej i Lucyna Lękawska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, trzy na Politechnice Wrocławskiej: Alicja Nych, Anna Pakuluk i Joanna Stępień. Dwa stypendia trafią do Poznania – dostały je Joanna Paczkowska z Uniwersytetu Rolniczego i Dorota Prusakiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Stypendia otrzymały też Kinga Mazur z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Agnieszka Sendek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Joanna Sieradocha z Politechniki Gdańskiej.
Szef niemieckiej fundacji podkreślał, że polski-niemiecki program współpracy stypendialnej stał się modelem do podobnych działań z innymi krajami naszego regionu. Ze stypendiów BDU skorzystało 339 osób z innych państw – Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Serbii i Chorwacji oraz z Okręgu Kaliningradzkiego.
Brickwedde zwrócił uwagę, że warszawskie uczelnie przez ostatnie 12 lat dominowały w programie. „Ze 197 osób 67 było z Warszawy. Gdyby takie proporcje były w Niemczech – 67 osób z Berlina – mielibyśmy rewolucję” – żartował. Zachęcał pozastołeczne uczelnie do większej aktywności w programie.
Prof. Nowicki, zapytany o proporcje kobiet i mężczyzn w tegorocznej edycji, powiedział, że tak to jest w ochronie środowiska, że kobiety dominują. „Jest więcej kobiet i – co mnie martwi – coraz mniej mężczyzn wśród laureatów” – powiedział. „Albo kobiety są lepsze od mężczyzn, albo proporcje na wyższych uczelniach, kształcących specjalistów w ochronie środowiska, są takie, że kobiet jest więcej” – dodał.
Prof. Nowicki jako jedyny dotychczas obcokrajowiec został w 1996 r. laureatem niemieckiej nagrody środowiska „Deutscher Umweltpreis”, przyznawanej przez DBU. Profesor przeznaczył nagrodę na stypendia dla najlepszych absolwentów wyższych uczelni w dziedzinie ochrony środowiska. Przyznawała je powołana do tego Fundacja im. Nowickiego.
Od 2007 r. polsko-niemiecki program stypendialny prowadzony przez fundację prof. Nowickiego został włączony do międzynarodowego programu stypendiów dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej niemieckiej fundacji. Obecnie DBU współpracuje ze Stowarzyszeniem Środowisko dla Środowiska, która zrzesza laureatów programu stypendialnego Fundacji im. Nowickiego.
Profesor pytany w sobotę przez PAP, jak ocenia swój pomysł sprzed 13 lat, by przeznaczyć środki nagrody na stypendia i jego efekty, powiedział, że jest to dla niego coś nadzwyczajnego. „To jest coś zupełnie nadzwyczajnego. Nie przypuszczałem, że ta akcja tak pięknie się rozwinie” – powiedział. „Nie tylko to jest ważne, że to tak wielka grupa najlepszych w Polsce specjalistów. Młodych, dysponujących najnowsza wiedzą, wiedzą na XXI wiek ze wszystkich dziedzin związanych z tym ogromnym sektorem ochrony środowiska” – powiedział.
„To, co zaskakuje mnie najbardziej, to ich podejście do życia i ich wiedza. To są osobowości. To są ludzie, którzy chcą czegoś od życia” – podkreślał. „Wiek XXI jest wiekiem automatów, robotów i może zepchnąć człowieka na dalszy plan. Zachować człowieczeństwo w człowieku, to jest to, czego potrzebujemy, a ci ludzie – wydaje mi się – będą takimi, którzy czerpią z życia i mają życie bogate i pożyteczne” – powiedział PAP Nowicki.
„Mam nadzieję, że w tej dziedzinie, której poświeciłem całe moje zawodowe życie – 45 lat – ci następcy będą wyznawali te wszystkie ideały, które mi zawsze przyświecały i nadal przyświecają i będą to kontynuowali” – powiedział profesor.
Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko (DBU) została założona w roku 1991 decyzją Niemieckiego Parlamentu Federalnego. Wspiera przedsięwzięcia w ochronie środowiska. Jest jedną z największych tego typu fundacji na świecie.
źródło: PAP – Nauka w Polsce