phoca thumb s ur logo

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa

PROF. P. BIELIKProfesor Peter Bielik urodził się 29 listopada 1952 roku. w Nitrze. Posiada obywatelstwo słowackie. W latach 1972-1977 studiował na Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Rolniczej w Nitrze, uzyskując tytuł inżyniera. W latach 1977-1981 odbył studia doktoranckie w Katedrze Ekonomiki WSR w Nitrze. Po ich zakończeniu, w 1981roku, przedłożył i obronił dysertację doktorską „Zarządzanie jako instrument efektywności w przedsiębiorstwie rolnym”, która stanowiła podstawę do nadania tytułu kandydata nauk ekonomicznych (CSc).

W roku 1987 obronił prace habilitacyjną „Zróżnicowanie wydajności w gospodarstwach rolnych”, uzyskując tytuł docenta w zakresie nauk ekonomicznych.

W roku 2000 został mianowany profesorem tytularnym w zakresie nauk ekonomicznych oraz zarządzania i nadal zatrudniony jest na stanowisku profesora w Katedrze Ekonomiki.

Od lipca 2010 roku jest Rektorem Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze. W roku 2007 został wyróżniony najwyższą godnością akademicką doktora honoris causa, przez St. Istvan University w Gödöllő na Węgrzech. W roku 2009 nadany mu został tytuł profesora honoris causa przez Delhi School of Professional Studies and Research w Indiach, natomiast w roku 2010 uzyskał tytuł doktora honoris causa w Guru Gobind Singh Indraprastha University i New Delhi, w Indiach.

Profesor Peter Bielik współpracuje z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, m.in. w: USA, Holandii, Portugalii, Węgrzech, Tajlandii, Indiach, Indonezji, Chinach, Irlandii, Rumunii, Rosji, Grecji, Albanii, Hiszpanii, Belgii, Czechach, Ukrainie, Anglii i Polsce – jako kierownik lub uczestnik programów badawczych.

Jest członkiem 22 organizacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w tym takich jak: Europejskie Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnych, Międzynarodowe Stowarzyszenie Ekonomistów
Rolnych, Europejskie Stowarzyszenie Dziekanów, Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów, International Agri MBA Network, a także wielu organizacji krajowych (w Czechach, Serbii i Tajlandii).

W działalności naukowej i badawczej Profesora Petera Bielika można
wyróżnić następujące główne pola badawcze:

– mikroekonomia,
– makroekonomia,
– ekonomika przedsiębiorstw,
– ekonomika działów i gałęzi.

Podejmował różnorodne zagadnienia (w tym projekty) dotyczące ekonomicznych relacji międzynarodowych w gospodarce żywnościowej, integracji europejskiej, zastosowania sektorowych modeli do oceny różnych scenariuszy polityki rolnej, wpływu polityki UE na rolnictwo Słowacji. Prowadził także mikroekonomiczną analizę restrukturyzacji słowackiego rolnictwa, wielofunkcyjnego rozwoju rolnictwa słowackiego, czy też technicznej, technologicznej i ekonomicznej efektywności produkcji.

W działalności organizacyjnej Profesor Peter Bielik, pełniąc wiele wymienionych wcześniej funkcji (od kierownika Katedry, Prodziekana, Dziekana do Rektora) spowodował, że Wydział Ekonomii i Zarządzania został w 2010 roku oceniony jako najlepszy wydział ekonomiczny w całej Słowacji, a Uniwersytet Rolniczy w Nitrze jest jednym z najlepszych uniwersytetów rolniczych w Europie. Z Jego inicjatywy powstało na SPU w Nitrze Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Centrum Programów Unii Europejskiej, którego celem jest pomoc w rozwijaniu współpracy międzynarodowej w zakresie kształcenia, badań oraz aktywizacji przedsiębiorczości i działalności kulturalnych.

Prof. dr hab. Peter Bielik utrzymuje bardzo ścisłe kontakty zawodowe z praktyką rolniczą, czego wyrazem jest autorstwo kilkudziesięciu planów rozwojowych, koncepcji i studiów wykonanych na zlecenie przedsiębiorstw rolnych i przetwórczych. Jest stałym doradcą przy Ministerstwie Rolnictwa Słowacji oraz wykładowcą i ekspertem Agroinstytutu w Nitrze. Prowadzi działalność konsultingową dla wielu przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego oraz działalność szkoleniową dla menedżerów agrobiznesowych na Słowacji.

Współpraca prof. dr hab. Petra Bielika z uczelniami polskimi i z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie ma charakter wielostronny i rozbudowany. Jest to współpraca na polu wydawniczym (wspólne publikacje, recenzowanie prac), dydaktycznym (wymiana studentów i wykładowców) oraz naukowym (wspólne projekty). Na uwagę zasługuje intensywność tej współpracy, zwłaszcza w ostatnich kilku latach.

Szczególnie ważna jest współpraca w ramach Forum Polsko-Ukraińsko-Słowacko-Czesko-Węgierskiego, w którym aktywnie uczestniczył.

Podobne wpisy