Kieleccy astronomowie zapraszają
Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii w związku z przypadającą w tym czasie 400. rocznicą pierwszych teleskopowych obserwacji nieba, podjętych przez Galileusza. Użycie teleskopu do poznawania Wszechświata radykalnie zmieniło spojrzenie na otaczający nas Kosmos.
„W ramach działań przybliżających osiągnięcia astronomii, naukowcy z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego prowadzić będą dodatkową działalność informacyjną i popularyzatorską” – zapowiedział w środę rzecznik uczelni Ryszard Biskup.
W każdy wtorek po godz.16.30 dla szerokiej publiczności dostępne będzie uniwersyteckie obserwatorium i planetarium w Kielcach. Aby popatrzeć w niebo przez teleskop, obserwować sfery niebieskie i śledzić ruchy gwiazd wystarczy wcześniej telefonicznie zarezerwować miejsce.
W obchodach Międzynarodowego Roku Astronomii współpracuje ze sobą 150 krajów pod egidą UNESCO i IAU (Międzynarodowa Unia Astronomii).
Przez teleskop kieleckiego obserwatorium można ujrzeć obiekty pięć tysięcy razy słabsze niż najsłabsze widoczne gołym okiem. W dobrych warunkach atmosferycznych urządzenie pozwala obserwować mgławice, w których rodzą się gwiazdy, obłoki gazów powstałe w wybuchach supernowych, galaktyki i kwazary zlokalizowane w odległych zakątkach wszechświata.
Obserwatorium i planetarium w Kielcach powstało w 2005 roku. Kosztowało ponad 500 tys. zł. Teleskop został zakupiony z dotacji celowej Komitetu Badań Naukowych. Oprzyrządowanie planetarium – rzutniki, projektor, programy i sterujące całością wyposażenia komputery – sfinansowało miasto.
źródło: PAP – Nauka w Polsce