aw2

Biała Podlaska: 40 lat AWF

 
Bialski Wydział Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycz­nego Józefa Piłsudskiego obcho­dzi w tym roku jubileusz. Jaką uczelnią jest w roku swoich 40- tych urodzin?
 
Jest uczelnią z tradycjami i per­spektywami. Bialski Wydział, w roku swoich 40-tych urodzin, kształci około 3 tyś. studentów. Od 1 października 2010 r. zmienił na­zwę na Wydział Wychowania Fi­zycznego i Sportu w Białej Podla­skiej.
 
Co AWF w Białej Podlaskiej – pod taką nazwą w powszechnej świadomości funkcjonuje bialski Wydział – ma do zaoferowania przyszłym studentom?
 
Aktualnie bialski Wydział kształci na czterech kierunkach studiów: wychowanie fizyczne, kosmetologia, fizjoterapia, turystyka i rekreacja. W tym roku urucho­mimy kierunek sport. Będziemy się specjalizowali głównie w kształce­niu trenerów piłki nożnej i innych gier zespołowych, lekkiej atletyki oraz menadżerów sportu. Studen­tom zapewniamy przede wszyst­kim wiedzę i doświadczenie naj­lepszych wykładowców, znakomi­tą bazę sportową, która umożliwia najlepsze warunki do studiowania.
 
Bialski AWF oferuje swoim studentom wyjazdy zagranicz­ne?
 
Oczywiście zmierzamy do coraz większego umiędzynarodowienia naszych studiów. Dzisiaj nasi stu­denci odbywają praktyki zagra­niczne, a także mają możliwość nauki za granicą w 52 uczelniach w 18 krajach europejskich. Wielu z nich korzysta z tej okazji.
 
W bialskim środowisku ma Pan opinię doskonałego menedże­ra. Co Pańskim zdaniem decy­duje o sukcesie uczelni?
 
Drogą do sukcesu jest bezustanny progres. Rozwój uczelni, oprócz podnoszenia poziomu kształce­nia studentów, wymaga przede wszystkim rozwoju kadry nauko­wej. Bialski Wydział jest dyna­micznie rozwijającym się ośrod­kiem naukowym. Posiadamy uprawnienia do nadawania stop­nia naukowego doktora nauk o kulturze fizycznej. Wydział jest wydawcą kwartalnika „Polish Jo­urnal of Sport and Tourism” po­święconego problemom sportu i turystyki w aspekcie nauk medyczno-przyrodniczych i huma­nistycznych. Czasopismo posia­da 6 punktów, przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2010 roku. Osiągnię­cia naukowe pracowników bial­skiego AWF sprawiły, że w wy­niku przeprowadzonej oceny pa­rametrycznej otrzymał on w tym roku od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego tzw. 3 ka­tegorię, która zapewni nam finan­sowanie badań naukowych na ko­lejnych 5 lat. Taką kategorię otrzy­mały podobne wydziału w War­szawie, Wrocławiu i Katowicach.
 
Na jakim etapie rozwoju jest teraz bialski AWF?
 
Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu wciąż się rozwija. Widać to w realizowanych kolejno inwesty­cjach, które wkrótce wpiszą się w krajobraz Białej Podlaskiej i będą jej wizytówką. Trwa budowa Regio­nalnego Ośrodka Badań i Rozwoju. Koszt tej inwestycji, blisko 40 min złotych, stanowi równowartość wybudowania trzech krytych pły­walni. Jeszcze w tym roku ruszy bu­dowa hali sportowo-widowiskowej za ponad 20 min zł, która będzie zarządzana wspólnie przez Uczel­nię i Miasto. Z obiektu będą mogli korzystać mieszkańcy Białej Podla­skiej, osoby niepełnosprawne, dla których zapewniona zostanie pro­fesjonalna pomoc, a także studenci. Myślę, że ta inwestycja będzie waż­nym krokiem ku stworzeniu w Bia­łej Podlaskiej ośrodka oferującego jedne z najlepszych w Polsce wa­runków do studiowania.
 
Czego życzy Pan bialskiemu Wy­działowi AWF z okazji Jubile­uszu?
 
Bialskiemu AWF życzę przede wszystkim jak największej ilości zadowolonych studentów, utalen­towanych sportowców i kolejnych pokoleń absolwentów, którzy będą wizytówką uczelni. Życzę mu oczy­wiście kolejnych sukcesów, powięk­szania oferty edukacyjnej studiów oraz powodzenia w pozyskiwaniu funduszy na rozbudowę jego infrastruktury. Mam nadzieję i przekonanie, że rozwój Wydziału, głownie naukowy, będzie jeszcze bardziej dynamiczny. Wszystko zależy od rzetelności i ambicji pracowników, przed którymi stoją nowe wyzwania. Sprostania tym wyzwaniom życzę nam wszystkim.
Szczegółowe informacje na temat uczelni i kierunków studiów są dostępne na stronie internetowej www.awf-bp.edu.pl

Podobne wpisy