50logo

50 lat studiów geodezyjnych we Wrocławiu

Zgodę na uruchomienie studiów geodezyjnych przyznały resorty rolnictwa i szkolnictwa wyższego w roku 1960 uczelniom rolniczym we Wrocławiu, Krakowie i Olsztynie. 1 października 1960 roku na I rok studiów magisterskich na kierunku geodezja i kartografia na wrocławskiej WSR przyjęto pierwszych 70 studentów. Od tego czasu studia na tym kierunku ukończyło łącznie ponad 4800 absolwentów. Plany i programy studiów podlegały w tym czasie różnorodnym zmianom.

Od 1995 roku kształcenie na kierunku geodezja i kartografia, zgodnie z Deklaracją Bolońską, jest dwustopniowe: 7-semestralne studia inżynierskie i 3-semestralne studia magisterskie (na studiach niestacjonarnych 8- i 4-semestralne). W latach 90. nastąpiło podwojenie liczby studiujących na geodezji i kartografii, a kandydatów było zazwyczaj pięciokrotnie więcej niż miejsc. Podczas tegorocznej rekrutacji okazało się, że geodezja i kartografia to najbardziej oblegany kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym – na tydzień przed końcem rejestracji kandydatów o jeden indeks ubiega się ponad 9 maturzystów.

Podstawą wykształcenia zawodowego inżyniera geodety jest praktyczna znajomość metod pomiarowych z zastosowaniem nowoczesnych technologii, sprzętu pomiarowego, technik obliczeniowych oraz technik tworzenia opracowań kartograficznych i niezbędnej dokumentacji. Stąd w procesie kształcenia dużą wagę przywiązuje się do ciągłego kontaktu studentów z praktyczną realizacją zadań. Ćwiczenia terenowe z przedmiotów geodezyjnych odbywają się we Wrocławiu, na terenie ośrodka doświadczalnego w Pawłowicach, w Łężycach k. Dusznik Zdroju, w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, na obiekcie Szczeliniec koło Karłowa.

Od roku akademickiego 2010/2011 wprowadzono dwie specjalności na studiach I stopnia (inżynierskich). Są to geodezja i geoinformatyka oraz geodezja i gospodarka nieruchomościami. Jest to związane z koniecznością rozszerzenia oferty edukacyjnej o specjalności niezbędne na współczesnym rynku pracy, szczególnie w administracji państwowej i samorządowej w zakresie obsługi informatycznych baz danych przestrzennych o terenie, w tym o nieruchomościach (gruntowych i lokalowych), niezbędnych do podejmowania decyzji planistycznych i środowiskowych oraz w szeroko rozumianej gospodarce nieruchomościami. Z przyjętej przez Parlament Europejski i Radę w 2007 roku dyrektywy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej w UE (INSPIRE) wynika konieczność tworzenia krajowych infrastruktur informacji przestrzennej i prowadzenie ich przez państwa członkowskie. Wdrażanie dyrektywy jest procesem, który nie może postępować bez udziału specjalistów. Na brak specjalistów z zakresu geodezji i kartografii narzeka również członek Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Cezary Przybylski – starosta bolesławiecki, według którego teren wchłonie każdą liczbę geodetów.

Podobne wpisy