400uam1

400 LAT TRADYCJI UNIWERSYTECKICH W POZNANIU

 

 

Ostatnie dni października są ważnymi dniami w historii tradycji uniwersyteckiej w Poznaniu. W tym roku przypada 400-lecie podpisania przez król Zygmunta III Wazę przywileju podnoszącego Kolegium Jezuickie w Poznaniu do rangi uniwersytetu. W dniach 26-28 października można wziąć udział w wielu uroczystościach towarzyszących jubileuszowi.

27 października, nastąpiło otwarcie okolicznościowej wystawy, przygotowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Wśród eksponatów znajdują się m.in. inkunabuły i starodruki, które to pochodzą z dawnej Akademii Lubrańskiego oraz Kolegium Jezuickiego w Poznaniu, a także oryginały przywilejów Zygmunta III Wazy z 1611 roku i Jana III Sobieskiego z roku 1656. Wystawa będzie czynna do 21 grudnia br.

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM zaprasza natomiast 28 października o godzinie 11.00 na spotakanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisławem Komorowskim. Spotkanie to zatytułowane „Polska po wyborach”, odbędzie się w auli WNPiD.

Również 28 października odbędzie się znakomity koncert. O godzinie 19.00 w Auli Uniwersyteckiej Collegium Minus, zabrzmią dźwięki specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu Jacka Sykulskiego do słów profesora Sylwestra Dworackiego. Poculo pleno – Puchar spełniony – to tytuł dzieła, który przy udziale wykonawców: Chóru Kameralneho UAM, Chóru Akademickiego UAM oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej przybliży historię Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dodatkowe informacje o uroczystościach jubileuszowych znaleźć można na stronie: http://400lat.amu.edu.pl/

Podobne wpisy