ug-logo1

Polonistyka dla Chińczyków

Chińscy studenci przez pierwszy rok nauki będą studiować język polski na chińskiej uczelni, na drugi i trzeci rok przyjadą kontynuować naukę na Uniwersytecie Gdańskim, na czwartym wrócą do siebie do Harbin, żeby napisać pracę licencjacką.
– Dlaczego akurat Chiny? – mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. – Bo nasze gdańsko-chińskie kontakty mają już kilkuletnią historię. Zaczęliśmy od współpracy z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych, żeby zobaczyć jak tam zorganizowano studia polonistyczne. Potem zrodził się pomysł stworzenia tego kierunku w Harbinie. Poza tym Chińczycy bardzo interesują się Polską, naszą literaturą, kulturą, biznesem. Studenci z Chin przyjeżdżają do Gdańska studiować filologię angielską, bardzo wielu uczy się na Politechnice Gdańskiej. Nie jesteśmy dla siebie egzotyczni.
Do tej pory w Chinach studiować język polski można było tylko na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, na uruchomienie drugiej polonistyki trzeba było czekać aż 55 lat. 
Otwarcie Wydziału Języków Słowiańskich na Uniwersytecie w Harbinie zorganizowano z dużą pompą, uroczystość komentowało dziewięć stacji telewizyjnych, a na koncert chopinowski ściągnięto do miasta wybitnych chińskich pianistów.
Polonistyka to początek, władze chińskiej uczelni chcą wysyłać swoich studentów na studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim z fizyki, biologii, chemii, biotechnologii oraz oceanografii.
– Nasi studenci są też zainteresowani studiami na innych kierunkach w Gdańsku, przede wszystkim ekonomicznych – zapewnia Zhang Shaojie, przewodniczący senatu uniwersytetu w Harbin.

Podobne wpisy